Bizler 4+4+4 sistemi ile hayatları bir günde değişen sınıf öğretmenleriyiz.

Bizler 4+4+4 sistemi ile hayatları bir günde değişen sınıf öğretmenleriyiz.

Bizler 4+4+4 sistemi ile hayatları bir günde değişen sınıf öğretmenleriyiz.

 Bizler 4+4+4 sistemi ile hayatları bir günde değişen sınıf öğretmenleriyiz. Sadece bu yıl sınava umudunu bağlayan 18370 kişiyiz. Gelecek yıllarda da atamanın bu kadar asgari olması durumunda gittikçe büyüyecek olan kitleyiz.

 

Hepimiz heyecanla kılavuzu bekledik, birileri atanırken birileri arkadan bakacaktı bunu zaten  biliyorduk ama bu kadar mağdur olacağımız bize aksettirilmedi.Israrla mağdur olmayacağımız söylendi. Kılavuz açıklanınca mağdur olan sadece 18370 kişi değil hepimizin annesi babası kardeşleri. Heyecanla kılavuzu beklerken bize lütfedilen sayıyı görünce şok olduk. Annelerimiz ağladı bizle beraber babalarımız derin düşüncelere daldı. 4 yıl önce yüksek puanlar alarak girdiğimiz geleceğimizi parlak gördüğümüz branşımız bir günde karartıldı.

 

Hepimiz stajlara gittik. Yürüyemeyen, gözlerini kağıdın neredeyse içine sokarak ders anlatan, çocuklara bir gram tahammülü olmayan yaşlı öğretmenler gördük. Onlarda bu mesleğe yıllarca emek vermiş insanlar ama emeklilik şartları iyi olmadığı için emekli olamıyorlar böyle olunca bizlerin önü açılmıyor..Çoğu da alan dışı mezun olmuş zamanında 1aylık kursla sınıf öğretmeni olanlar.Bunları görünce diplomamıza bakma hissi uyandı hepimizde.Diplomamızla sınıf öğretmenliği lisans mezunu yazıyordu.Şimdi sınıfta olması gereken bizler mi onlar mı?

 

Ya veterinerler, ziraat mühendisleri, işletmeciler, iktisatçılar ne mezunu olduğunu anlamadığımız ücretli öğretmenler? Hadi bizi atamayın tamam da bu mesleklerden ders dinlemeye gelen çocukların, minik yavruların suçu ne? Hizmet içi eğitim çözememiş hiçbirini eğitimin e si hakkında fikri yok. Bİzler yapılandırmacı sistemle yetişen genç kanlarız nerede hakkımız?

 

Bayrağımızın dikili olduğu en ücra yerde çalışan tek öğretmenlik grubu biziz. Kadrolu olanlarımızın çoğu eşinden çocuğundan ayrı kaldı. İl emrinin kaldırılma sebebi evlenmeyi koz olarak kullananlar. Evet bunu kullananlar atanmasın çok doğru ama sırf böyle şeyler yapıyorlar diye masumların suçu ne?

 

Bütün sınıf öğretmenleri müdürlükten alındı normal kadroya verildi. Beşinci sınıflar dördüncü sınıflar 1. sınıfı aldı ve sayın bakanım Faruk Mercan'ın programında alınan kadar verilen 1. sınıflardan bahsettiniz? Biz izledik bakanım umutla her şeyi izledik. Norm fazlaları haberi çıkarken sizin yalanladığınız haberleri yapanları kınadık, eleştirdik.Sayın bakanım norm fazlaları tamamen eridiyse 0.89 atanma oranı ne sınıf öğretmenleri için? Şimdi bakanlık hani parlak branşları açıkladı ya biz okurken de 2007-2008 yıllarında sınıf öğretmenliği kontenjanlığı iki katına çıkarılmıştı. İhtiyaç çoktu ne olduk biz şimdi? Daha şubatta alımın üçte biri bize aitti planlanan bu dört dörtlük sistemin neresinde şu an?

 

Bu haberler çıktığında alımımız düşecek diye aramızda konuşurken siz yine imdat gibi yetişmiştiniz? Ne demiştiniz biliyor musunuz? 5. sınıflara yine sınıf öğretmenleri girecek dediniz.Biz yine umutlandık bakanım. Sonuçta haber "memurlar.net"in değil koskoca bakanın sözüydü.Bu atamalarla 18370 arkadaşımız işsiz kalacak seneye bu sayı 30000 olacak. Sonumuzu gören var mı bakanım? İşletme okuduğunuzu biliyorum bu sayıları nasıl işleyebiliriz?

1.Sınıfa başlayan öğrenci sayısı 2 katına cıktı sınıf mevcutları yaklasık olarak 80 kişi.Sınıf mevcutlarının 20 kişiye düşürülecegini söylediniz bizim sınıflarımız nerede bakanım siz böyle derken biz neden atama beklıyoruz?

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.