Dinçer: 66 ay sorun çıkartacak bir mesele değil

Dinçer: 66 ay sorun çıkartacak bir mesele değil

Miili Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Ülke TV'de 4+4+4 sistemini değerlendiriyor.

 
Bakan Dinçer'in konuşmasından satırbaşları:
Eski sistemden veli, öğretmen sistem memnun değildi. Küresel düseyde başarının önüne geçiyordu.Tek tip insan ve tek tip eğitim anlayışından vazgeçiyor. Eski sistemde tek tip bir eğitim sunulduğu için çocuklar arasında rehkabet yoktu ancak yeni sistemde çocukların becerileri göz önüne alınacağı için daha başarılı bir eğitim olacak.
66 ay sorun çıkartacak bir mesele değil
66 ay meselesi büyük bir sorun olarak görülmemeli. Birtakım sorunlar olursa onları gözden geçireceğiz. Bizim tahminimizden bile az çıktı bu şekilde okula gelmeyen çocuk sayısı.
Eğitimde 3 temel nokta değişmedikçe değişim olmuş sayılmaz
Bu eğitim sisteminde yapılan değişiklikleri bu ülke çok büyütüyor. 3 önemli öğe vardır: Bir öğretmen, iki müfredat, üç eğitim ortamı. Eğer bunları değiştirmiyorsanız, yaptığınız değişikliklerin ne manası var. Bunun dışında yapılan değişiklikler, yüzeyseldir. Türkiye ilk defa paradigmasını değiştirmeye çalışıyor, eğitim ortamlarını iyileştirmeye çalışıyor. Müfredat değişti. Eğitim algısını değiştirmeye çalışıyoruz biz, yeni stratejiler peşinden koşuyoruz. Geçmişteki değişiklikler gerçek değişiklikler değildi. Küresel müfredata göre şimdi bizim yapıtğımız gerçek değişiklik, geç kalmış bir değişikliktir.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.