Felsefe Branşının Atamalarda Bitmeyen Mağduriyeti!

Felsefe Branşının Atamalarda Bitmeyen Mağduriyeti!

Siz İstediniz Biz Yazdık... Felsefe Öğretmenlerinin Yıllardır Devam Eden Mağduriyeti ve Talepleri Haberimizde.

Felsefe Latincesi Philisophia kelime anlamı “hikmet sevgisi” olarak bilinir. Felsefe ilk insanla birlikte başlar. Yaşamı anlamımız, sorular sorup daha derin, disiplinli şekilde düşünebilmemizi sağlayan disiplindir. Felsefe eski dönem Osmanlı Medreselerinde de ders olarak okutuluyordu. Yapılan araştırmalara göre II. Meşrutiyet döneminden günümüze kadar olan süreçte Felsefe dersi lise kademesinin temel taşlarından biridir.

Felsefe Grubu Öğretmenliği 2023 verilerine göre sadece üç üniversitenin Eğitim Fakültesinde eğitim devam ediyor. Felsefe Bölümü ise 70 küsür Üniversitenin Edebiyat Fakültesi bünyesinde eğitime devam ediyor. Felsefe Öğretmenliğinin son 8 yıllık KPSS atama verileri incelendiğinde en düşük taban puan 2020 Haziran atamalarında 82,25 olmuş ve bu süreçte 80 puanın altına inmemiştir. Son 20 yılda ise toplam kontenjan sayısı 3.501 olmuş.

Felsefe dersi liselerde 10 ve 11. Sınıflarda 2 saat zorunlu ders olarak veriliyor. Öğretmenlik alanları atama ve ders okutma esaslarına göre Felsefe Öğretmenleri seçmeli mantık, psikoloji, sosyoloji derslerine de girebiliyor. Felsefe Öğretmenleri bu derslerin zorunlu olmasını istiyor. Yıllardır süre gelen mağduriyetlerinin son bulmasını, seslerinin duyulmasını istiyorlar. Kontenjanlarının artmasını talep ediyor ve yüksek puanlarının heba olmasını istemiyorlar.

Mebpersonel.org / ÖZEL HABER

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

6 Yorum