Fen edebiyatçılar branş eğitimciler sınıfçı olacak

Fen edebiyatçılar branş eğitimciler sınıfçı olacak

Zaman Gazetesinin haberine göre YÖK ve MEB fen edebiyat mezunlarına ve eğitimcilere farklı bir çözüm yolu buldu.

 Neden farklı diyoruz çünkü haberde fen edebiyat mezunları lise, eğitimciler ise sınıf öğretmenleri olacak deniliyor. Burada yapılmaması gereken noktalar şunlardır. Eğer aşağıda belittiğimiz konular gündeme gelmezse fen edebiyat mezunlarını işlevsiz hale getirmeyelim derken eğitim fakülteleri işlevsiz hale getirilecektir.

1. Eğitim fakülteleri mezunlarının sadece sınıf ve ortaokul branş öğretmeni olması mümkün değildir çünkü halen eğitim fakültelerinin az da olsa lise branş öğretmenliği bölümü bulunmaktadır.

2. Eğer fen edebiyat mezunları lise öğretmeni olacaksa mutlaka eğitim fakültelerinin lise öğretmenliği bölümleri kapatılması gerekmektedir.

3.Üniversitelere lise branş öğretmenliği bölümlerine çok fazla öğrenci alınırken, öğretmen atama kontenjanlarında ise sayı çok çok az tutulmaktadır ve KPSS'den 85 ve üzeri almaları gerekmektedir.

4. Üniversitelere fen edebiyatçı alım sayıları mutlaka azaltılmalıdır yoksa yöntem umut dağıtmaktan öte geçmez ve ataması yapılmayanlara binlerce öğretmen eklenmiş olur.

İşte Zaman'ın haberi;Halen eğitim gören ve daha önce mezun olan fen-edebiyat fakültesi öğrencilerine formasyon hakkı tanınmasının ardından yeni öğretmenlik modelinin ayrıntıları ortaya çıkmaya başladı. Buna göre, fen-edebiyatta okuyan ve formasyonu olan öğretmenler, liselere branş öğretmeni olarak atanacak. Eğitim fakültesi mezunları ise anaokulu ve sınıf öğretmenliğinin yanı sıra ortaokullarda ilk seviye branş öğretmeni de olabilecek. Fen-edebi-yat fakültelerine tanınan kontenjan azaltılacak.
 
Halen eğitim gören ve daha önce mezun olan fen-edebiyat fakültesi öğrencilerine formasyon hakkı tanınmasının ardından Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ile MEB'in üzerinde çalıştığı yeni öğretmenlik modelinin ayrıntıları ortaya çıkmaya başladı. Buna göre, fen-edebiyatlar başta olmak üzere önümüzdeki yıldan itibaren üniversite kontenjanları yeniden belirlenecek. Fen-edebiyatta okuyan ve formasyonu olan öğretmenler, liselere branş öğretmeni olarak atanacak. Eğitim fakültesi mezunları ise anaokulu ve sınıf öğretmenliğinin yanı sıra ortaokullardaki ilk seviye branş öğretmenliklerine atanacak. MEB'in de sıcak baktığı formülle, fen-edebiyat fakültesinin işlevini tamamen bitirmeden kontenjanlarının azaltılması üzerinde duruluyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

10 Yorum