‘Fen-edebiyat’lıya öğretmenlik bitiyor.

‘Fen-edebiyat’lıya öğretmenlik bitiyor.

‘Fen-edebiyat’lıya öğretmenlik bitiyor

Fen ve edebiyat fakültelerine bu yıl girecek olan öğrencilere öğretmenlik hakkı tanınmayacak. Milli Eğitim, mevcut mezunlarla halen okuyanlara tanınan öğretmenlik kontenjanını da azaltıyor


Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) üzerinde çalıştığı yeni “öğretmenlik sisteminin” ayrıntıları belli olmaya başladı. Buna göre halen eğitim gören ve daha önce mezun olan fen ve edebiyat fakültesi öğrencileri alacağı pedagojik formasyon eğitimi ile öğretmen olabilecek. Ancak bu yıl fen-edebiyat fakültesini tercih edecek olan öğrencilere öğretmen olma hakkı tanınmayacak. Ayrıca bakanlığın fen-edebiyat fakültesinde formasyon eğitimi almış olanların öğretmenlik kontenjanlarını azaltması beklenirken, bu adaylar sadece liselere branş öğretmeni olarak atanacak.


Eğitim fakültesi mezunları ise ağırlıklı olarak ilkokulda sınıf öğretmenliğinin yanı sıra ortaokullarda ilk seviye branş öğretmeni de olacak.


Öğretmen fazlalığı önlenecek
Öte yandan bakanlık, 2050 yılına kadar öğretmenler için geliştirdiği stratejik planı YÖK’e sundu. Buna göre YÖK gelecek yıllarda üniversitelerin kontenjanlarını Bakanlığın atayacağı öğretmen sayısına göre belirleyecek. Bu sayede eğitim fakültelerinden mezun olan öğretmen adayları atanma sıkıntısı çekmezken Bakanlık da gelecek yıllarda doğacak öğretmen fazlalığının önüne geçmiş olacak.
Kontenjanlarının azaltılmasına paralel olarak eğitim fakültelerinin üniversite giriş puanlarının artması bekleniyor.  Öte yandan YÖK’ün fen edebiyat fakülteleri ile ilgili başlattığı çalışma kapsamında bu fakültelerin sayısını ve kontenjanlarını azaltma yoluna gitmesi öngörülüyor.
 
MİLLİYET

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.