İlk atama ve öğretmen yer değiştirme uygulamalarında problemler artacak!

İlk atama ve öğretmen yer değiştirme uygulamalarında problemler artacak!

“Öğretmen normları dolması için yüz binlerce öğretmen alalım ama yer değiştirmelerde sıkıntı olmasın demek tam anlamıyla bir çelişkidir. Sayın Bakan bu konuda insafsızca eleştiriliyor!”

P

Plan ve Bütçe Komisyonunda Milli Eğitim Bakanı Sayın Ömer DİNÇER’in 8 Kasım tarihinde yaptığı sunumunu gördükten sonra öğretmenlerin ilk atama ve yer değiştirmeleri ile ilgili yapılan eleştirilerin haksız olduğunu düşünüyorum. 2003 yılında öğretmen sayısı toplam 390 bin cıvarında iken, 2012 yılında öğretmen sayısı 705 bini bulmuştur. Bu rakamlar öğretmenlerin ilk atama ve yer değiştirmelerinde sıkıntı yaşanacağının habercisidir. 2003 yılından itibaren ilk atama kontenjanlarına bir bakın! İhtiyacın %10’u kadar öğretmen alımlarının yapılmadığı dönemlerde bile Milli Eğitim Bakanları bu kadar eleştirilmemiştir. Ülke çapında öğretmen kadrolarının doluluk oranları artmıştır. Yıllardır istenilen bu değil miydi? Bu yüzden Cumhuriyet tarihinin en fazla öğretmen alımını gerçekleştiren Sayın Bakan insafsızca eleştirilmektedir. Doğu ve Güneydoğu’da norm doluluk oranı %90 ları bulmuştur. Bu oranları doğru yorumlamak lazım! Batıda normların doluluk oranı %85 lere çıkmıştır.

Ülkemizde, 120 bin öğretmen açığından bahsediliyor. Bu kadar öğretmen açığı yok. 50 bin civarında ücretli öğretmen ile açık giderilmektedir. Yani 50 bin kadar öğretmen alındığı takdirde MEB’in ihtiyacı tamamen karşılanacaktır. Ülkenin her yerinde tekli öğretime geçildiği takdirde bu sayı iki ile çarpılacaktır. Gelecek sene, bu seneki kadar atama yapıldığında öğretmen açığı kapanacaktır. Peki ondan sonra ne olacak? Yüzbinlerce öğretmen adayından her sene 7-8 bin öğretmen ataması ancak yapılacaktır. Herhalde olmayan kadrolara öğretmen ataması yapılmayacaktır. İşte sayın Bakan’ın işi burada daha zor! Her sene 40-50 bin öğretmen alımı gerçekleştiren Bakanlık, bu sayıyı 7-8 bine düşürdüğünde kıyamet kopacak.

Doluluk oranın artmasının bir başka sıkıntısı da yer değiştirmelerde ortaya çıkmaktadır. Öğretmenlerin iller bazında doluluk oranını yüzde seksenlerin üzerine çıkardığınızda yer değiştirme nasıl gerçekleşecek? Biri bana bunu izah etsin. Batı illerinde çalışan öğretmen doğu illerini istemediğine göre yeni atanan öğretmenler nasıl yer değiştirecek? Yer değiştirmeleri için %15 lik bir normu ancak kullanabilmektedirler. Doğu illerinde bu oran yüzde on kadar. Yani doğu illerine yer değiştirmek daha zor! Yıllardır istenilen bu değimliydi? 350 binlerde öğretmen doluluk oranı varken bile Milli Eğitim Bakanları bu kadar eleştirilmedi! El insaf!

Yer değiştirmelerin tek bir çözümü var. O da öğretmene rotasyonu getirmek! Ancak öğretmen ve rotasyon kelimelerini aynı cümlede gören sendikalar hemen itiraz etmektedirler. Sayın Bakan’ın ilk günlerini hatırlayın… Öğretmene rotasyon gelecek diye sendikalar, kıyamet koparmışlardır. Şimdi aynı sendikalar eş durumu atamaları ya da yer değiştirmeler niye gerçekleşmiyor diye bu sefer feveryan etmektedirler. Bir yandan daha çok öğretmen ataması yapılsın talebini gündeme getirip bir yandan da yer değiştirmeler gerçekleşmiyor demek tam bir çelişkidir! Ya da il emrini getirin diye saçma sapan bir uygulamayı savunmak akıl karı değildir! Biz çalışmadan maaş istiyoruz demenin Türkçesidir.

Ben yılların eğitimcisi olarak öğretmenlerin ilk atamalarında ve her türlü yer değiştirmelerde (özür dahil) Sayın Bakan’a haksızlık yapıldığını düşünüyorum. Öğretmen normlarının doluluk oranı arttıkça bu tür sıkıntılarımız artacaktır. Öğretmen normlarının dolması bizi rahatsız etmemelidir. Öğretmen normları dolması için yüzbinlerce öğretmen alalım ama yer değiştirmelerde sıkıntı olmasın demek tam anlamıyla bir çelişkidir. Kim ne derse desin Sayın Bakan doğru yoldadır!

Mustafa DÖNMEZ
Editör


HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.