MEB Öğretmen Atamalarında Branş Dağılımını Nasıl Yapacak?

MEB Öğretmen Atamalarında Branş Dağılımını Nasıl Yapacak?

Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atamaları Kontenjan Dağılımı Kriteri Haberimizde...

Milli Eğitim Bakanlığı her yıl öğretmen ataması yapıyor. Öğretmen atamaları ihtiyaç olan alanlara yapılıyor. Önce okullardan sonra ilçelerden son olarak illerden alınan norm kadro sayılarına göre branşların açığı belirlenmiş oluyor. Norm kadro gereken iş için yeterli personel anlamını taşıyor. Buna göre bir branşın kontenjan sayısının artması için ders sayısının artması gerekiyor. Öğretmen atamalarında hangi kritere göre kontenjan dağılımı yapılıyor? sorusuna Bakan Tekin geçtiğimiz günler de cevap vermişti. Bakan'ın cevabı;

"İngilizce öğretmenliğinde, sınıf öğretmenliğinde kaç tane ihtiyacımız var, bize tahsis edilen kadro sayısı kaçsa onu aritmetik olarak bunlara eşit dağıtıyoruz ve tablo kendiliğinden ortaya çıkmış oluyor. Orada herhangi bir ihtiyacı önceleyip bir başka ihtiyacı ikinci plana atmıyoruz. Otomatik olarak hesap ettiğimiz bir rakam."

Normlarıyla ilgili verilerini paylaşan İl Milli Eğitim Müdürlükleri'nin ihtiyaç listelerine göre en fazla açık Özel Eğitim Bölümünde bulunuyor. Seçmeli derslerin etkisiyle kontenjanı en çok artacak bölümün Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi olacağı tahmin ediliyor.

MEB PERSONEL/Özel Haber

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

4 Yorum