MESLEKİ ve TEKNİK EĞİTİM FAKÜLTESİ MEZUNLARININ SORUNLARI ve YAPILMASI GEREKENLER

MESLEKİ ve TEKNİK EĞİTİM FAKÜLTESİ MEZUNLARININ SORUNLARI ve YAPILMASI GEREKENLER

MESLEKİ ve TEKNİK EĞİTİM FAKÜLTESİ MEZUNLARININ SORUNLARI ve YAPILMASI GEREKENLER

 1-Milli eğitim Bakanlığınca yapılan öğretmen atama dönemlerindeki kadro sayıları, 13 yıllık Teknik Eğitim ve Mesleki Eğitim Fakültesi mezunu öğretmen adaylarının mağduriyetini giderecek şekilde arttırılmalıdır.


- Milli Eğitim Bakanlığı 2002 yılından bu yana Teknik ve Mesleki Eğitim Fakültesi mezunlarına her öğretmen atama döneminde bir elin parmak sayısını geçmeyecek şekilde kadro vermiş ve bizleri olmadığı kadar mağdur etmiştir.

4+4+4 eğitim sisteminin yasalaşma aşamasında sürekli teknik ve mesleki eğitimden söz eden Milli Eğitim Bakanlığı, yeni eğitim sistemi yasalaştıktan sonra sadece İmam Hatip okulları için düzenleme yaptığını görmekteyiz. Buradan da anlaşılacağı gibi Milli Eğitim Bakanlığının teknik ve mesleki eğitimden kastı İmam Hatip okullarıdır.

Örnek olarak aşağıdaki İnşaat Teknolojisi/ Yapı Tasarımı bölümüne 2002’den 2012’ye kadar geçen 10 yıllık sürede, yıllara göre verilen toplam kadro sayıları gösterilmiştir.

Yıl / Kadro Sayısı

- 2002 0 --- 2003 0
 ---2004 0 - -- 2005 0 --- 2006 0 --- 2007 0 --- 2008 2 --- 2009 10 --- 2010 32 --- 2011 17 --- 2012 8

 

Görüldüğü gibi İnşaat Teknolojisi/Yapı Tasarımı branşı için ’’10 yılda toplam 69’’ kadro verilmiştir.

İçler acısı olan bu durum, diğer teknik ve mesleki branşlarda da bu şekilde olmakla birlikte; Kpss'de kendi alanlarında derece yaparak ilk 20'ye hatta ilk 10'a giren Teknik ve Mesleki öğretmen adayların yıllardır mağdur olmalarına sebep olmuştur. 2012 Ağustos atamalarında teknik ve mesleki branşların tümüne makul kadrolar verilmesi gerekmektedir.


2-Milli Eğitim Bakanlığı ve TTK tarafından 2011 yılında, Teknik Eğitim Fakültesi mezunu öğretmenleri, Teknoloji ve Tasarım alanına atanabilmesi için 3. Öncelik olarak kaynak göstermiş fakat bu hiçbir şekilde yeterli gelmemiştir. (Dışarıda 70bin Teknik Eğitim Fakültesi mezunu vardır) Nitekim bu hak 2011 yılı ile sınırlı kalmış, çok az kişi atanmış ve 2012 yılında bu hak teknik eğitim fakültesi mezunlarına kapanmıştır. Öyle ki bu hak teknik eğitim fakültesi mezunlarına verilmediği için 2012 Şubat öğretmen atamasında teknoloji ve tasarım alanında 350’ye yakın kadro boş kalmıştır.

Bu açıdan bakıldığında, mezunlarının yetersiz kaldığı teknoloji ve tasarım alanına, teknik ve mesleki öğretmenlerin 2011 yılında olduğu gibi 2012 Ağustos atamalarında da 3. öncelik olarak teknoloji ve tasarım alanına kaynak gösterilmesi gerekmektedir.

3- Teknik ve Mesleki Eğitim Fakültesi Mezunlarının, GİH (Genel İdari Hizmet) sınıfında unvan eşitliği gözetmeden, sınava tabi tutulmadan, teknik unvanla, teknik birimlerinde ve teknik kadroda görevlendirilmeleri gerekmektedir.

4- Bir başka konu olarak kamu kurumlarında ve özel sektörde istihdam edilen TEF ve MEF mezunlarının, teknik unvanının ve yetkisinin belirlenmesi gerekmektedir. Teknik Eğitim Fakültesi mezunları için 1992 yılında çıkarılan 3795 sayılı kanunda mühendislik tamamlama, unvan ve yetkilerinin fark dersler alınarak verilmesi kanunlaştığı halde görmezden gelinmektedir.

 

Mesleki ve Teknik Öğretmenler olarak bu sorunların en kısa zamanda çözülmesini ve 2012 Ağustos öğretmen atamalarında her mesleki ve teknik branşa 3 haneli kadro sayılarının verilmesini bekliyoruz.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.