Milli Eğitim Akademisi ile atamalarda mülakata son veriliyor

Milli Eğitim Akademisi ile atamalarda mülakata son veriliyor

Milli Eğitim Akademisi ile atamalarda mülakata son veriliyor

TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu üyesi AK Parti Konya Milletvekili Latif Selvi, Milli Eğitim Bakanlığı'nın 2025 yılından itibaren öğretmen atamalarında uygulamayı planladığı 'Öğretmen Akademisi'nin, bu hafta Meclis gündemine gelmesi beklenen 'Öğretmenlik Meslek Kanunu' ile resmileştirileceğini söyledi. Selvi, "Burada artık mülakat uygulamasına son veriliyor. Yani artık KPSS puanı alan öğretmen adayı Akademi'ye gidecek. Başarılı olduktan sonra da bu arkadaşlarımız öğretmenliğe başlayacaklar" dedi.

TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu üyesi Latif Selvi, Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun bu hafta Meclis'te komisyon gündemine gelmesinin beklendiğini söyledi. Selvi, Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun, öğretmenin istihdamı, yetişmesi, eğitimi ve hizmetlerine dair birtakım yeni düzenlemeler içerdiğini belirtti. Bu doğrultuda yeni uygulamalar söz konusu olacağına vurgu yapan Selvi, Milli Eğitim Bakanlığı'nın 2025 yılından itibaren uygulamaya başlayacağı Öğretmen Akademisi'nin de bu kanunla resmileştirileceğini kaydetti. Selvi,

"Öğretmenlerimiz mevcut uygulamada lisans eğitimini tamamladıktan sonra formasyonunu aldıktan sonra KPSS'ye girip bir sonuç elde ediyordu. Alan bilgisi sınavından sonra baraj olarak kabul ettiğimiz başarı çıtasını aşanlar, bir de mülakat uygulamasına giriyorlardı. Mülakat uygulamasından sonra başarılı olanlar tercihlerini yaparak, puan üstünlüğüne göre yerleşiyor ve öğretmenlik görevini ifa ediyordu. Şimdi bu yılki uygulamaya yüzde 50 sınav puanı, yüzde 50 mülakat geliyor. Bu kanunla beraber, arkadaşlarımız lisans eğitimini tamamladıktan sonra öğretmen olmak için KPSS'ye girecek, yazılı sınavda almış olduğu puanlara bağlı olarak bakanlığın 'Öğretmen Akademisi' sistemine müracaat edecek. Buraya katılmaya hak kazanan arkadaşlarımız Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 4 dönemlik veya 3 dönemlik bir eğitimden geçecekler. Ve buradan başarı ile geçen arkadaşlarımız 3 artı 1 sözleşme; 3 yıl sözleşmeli daha sonra artı 1 kadrolu olarak görevini ifa edip, meslek hayatına 4B sözleşmeli olarak başlamış olacak" ifadelerini kullandı.

'PUAN ÜSTÜNLÜNE GÖRE DEĞERLENDİRİLECEK'

Eğitimle ilgili süren tartışmalara ideolojik veya pedagojik olarak bakılabildiğine dikkat çeken Selvi, Öğretmenlik Meslek Kanunu'na ilişkin olarak bakanlığın yaptığı çalışmaların pedagojik zeminde sürdürüldüğünü kaydetti. Selvi,

"Lisans mezunu arkadaşlarımız, eğitim akademisi için başvurularını KPSS sonuçlarına göre yapabilecek. Ve burada da başarılı olan arkadaşlarımız öğretmenliğe fiilen başlayacak. Eğitim akademisi, eğitim fakültesinin görevini yapmayacak. Eğitim fakülteleri şu anda öğrencilerini yetiştiriyor. Onlar bir akademik eğitim veriyor. Bu eğitimden sonra Milli Eğitim Bakanlığı kendi ihtiyaçları doğrultusunda mesleki yeterliliğini geliştirmek için 'Eğitim Akademisi' dediğimiz bir çalışma yapacak. O çalışma çerçevesinde başarılı olan arkadaşlar, başka da bir şarta gerek kalmadan müracaatlarını yapacak ve öğretmenliğe başlayabilecek. Burada artık şu ana kadarki uygulanan mülakat uygulamasına son veriliyor. Yani artık KPSS puanı alan öğretmen adayı, belli prensipler çerçevesinde Öğretmen Akademisine gidecek. Bu prensipler de örneğin bir branştan sınava giren 2 bin kişi var. Ama sınavda 70 ve üzeri alan kişi sayısı 1000 diyelim. Ülkemizin öğretmen ihtiyacı 200. O zaman sıralama olacak, baraj dediğimiz başarı çıtası. O başarı çıtasının sonrasında ihtiyaca göre, puan üstünlüğüne göre değerlendirilecek" dedi.

Kaynak: DHA

HABERE YORUM KAT

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

23 Yorum