Öğrenci sayısı 45 ilin nüfusundan fazla!

Öğrenci sayısı 45 ilin nüfusundan fazla!

Şanlıurfa'nın öğrenci sayısı 45 ilin nüfusundan fazla..

 

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) 2011 yılı verilerine göre, 1 milyon 716 bini aşkın nüfusunun yüzde 70'i, 30 yaş ve altında olan kentte, her yıl 50 bin üzerinde çocuk ilk kez okula başlıyor.

 

İlk ve ortaöğretimde 590 binin üzerinde öğrencinin bulunduğu kentteki öğrenci sayısı, 276 bin 506 nüfuslu Bolu, 486 bin 445 kişinin ikamet ettiği Çanakkale, 399 bin 316 nüfuslu Edirne ve 323 bin 12 kişinin yaşadığı Rize'nin de aralarında olduğu 45 kentin toplam nüfusundan daha fazla bir rakama denk geliyor. Bir önceki eğitim öğretim yılında 544 bin öğrenciye sahip ve 2010 TÜİK verilerine göre 42 ilin toplam nüfusundan fazla öğrenciyi barındıran kent, 1 yılda artan öğrenci sayısıyla 3 şehrin nüfusunu daha geride bıraktı.

 

TAŞIMALI EĞİTİMDE 1. SIRADA

 

Taşımalı eğitim sisteminde de 264 taşıma merkeziyle Türkiye'de birinci sırada yer alan Şanlıurfa'da, okullaşma oranı yapılan çalışmalarla her yıl artıyor.Okul çağındaki çocuk sayısının fazla olması nedeniyle Şanlıurfa'da, eğitim ve öğretimde yürütülen yoğun çalışmalar ve kampanyalarla yapılan yeni dersliklere rağmen kentte derslik açığı bir türlü kapatılamıyor. Okul sayısının 2 bin 903'e ulaştığı kentte bu yıl hizmete giren 800 derslikle birlikte öğrencilere toplam 11 bin 309 derslik ve 17 bin öğretmenle hizmet veriliyor.

 

"14 BİN DERSLİĞE İHTİYACIMIZ VAR"

 

İl Milli Eğitim Müdürü Ahmet Pala, bu yıl 51 bin öğrencinin yeni kayıt yaptırdığını, kentin 600 bine yaklaşan öğrenci sayısıyla İstanbul, Ankara ve İzmir'den sonra 4. sırada yer aldığını belirtti. Yakın dönemde kente birçok yeni okulun yapıldığını ancak genç nüfusun fazla olmasından dolayı, okul ihtiyacının kapanmadığını aktaran Pala, şunları kaydetti: ''2013-2016 yılları arasında 14 bin dersliğe ihtiyacımız var. Bakanlığımız bunun 6 binini yapmayı taahhüt etti. Geri kalanını da devlet-vatandaş işbirliği, vakıflar, dernekler, özel idare aracılığıyla yapmaya çalışacağız ve derslik ihtiyacımızı da inşallah süratle kapatacağız.''

 

Okul öncesi eğitimin yaygınlaştırılması konusunda da çalışmalarının sürdüğünü aktaran Pala, okul öncesi eğitimin bir sonraki aşama olan ilkokul için ciddi bir hazırlık olduğunu ifade etti. Okul öncesinde okuyan çocukların ilkokula daha rahat intibak edebildiğini dile getiren Pala, bu bakımdan okul öncesi eğitimi önemsediklerini kaydetti. Ahmet Pala, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan atamalarda İstanbul'dan sonra en büyük payı, 2 bin 800 branş öğretmeniyle Şanlıurfa'nın aldığını, kentte şu anda sınıf öğretmeni ihtiyacının bulunmadığını sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.