Öğretmen Alan Değişikliği Atamalarda Kontenjanları Etkiler Mi?

Öğretmen Alan Değişikliği Atamalarda Kontenjanları Etkiler Mi?

Alan değişiklikleri branşların kontenjanını etkiler mi? Haberimizde...

Öğretmen alan değişikliği mezun olunan yükseköğretim programına uygun olarak Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan branş değişikliğidir. Milli Eğitim Bakanlığı alan değişikliği ile ilgili konular Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği mevzuatında mevcut. Aday öğretmenliğe ve öğretmenliğe yapılacak atamalar ile öğretmenlerin yer değiştirmelerine ilişkin usul ve esasları düzenlemektir. Öğretmen alan değişikliği atama kontenjanlarını branş bazında etkiler. 2024 yılında etkileyecek mi? Haberimizde...

Kimler Alan Değişikliği Yapabilir?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan MEB Öğretmen Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’ne uygun olarak alan değişikliği yapılmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı uygun gördüğü takdirde öğretmenler alanına uygun olan farklı bir branşa geçiş yapabilir. Birden fazla yükseköğretim bitiren öğretmenler ise bitirdikleri alanlar arasında geçiş yapabilirler.

Alan değişikliğine bağlı yer değiştirmeler

MADDE 60 – (1) Bakanlıkça uygun görülmesi hâlinde; öğrenimine uygun alanı dışında bir başka alana atanan öğretmenler, öğrenimleri birden fazla alana atanmaya kaynak olan öğretmenler ile başka bir alanda yükseköğretimi bitiren öğretmenler, adaylıklarının kaldırılmış olması ve yükseköğrenimlerinin atanacakları alana uygun olması kaydıyla, Bakanlığın kararına göre mezuniyetleri itibarıyla atanabilecekleri alanlara alanlarının değiştirilmesini isteyebilir.

(2) Alan değişikliği isteyen öğretmenlerin alan değişiklikleri, il içinde tercihleri de dikkate alınmak suretiyle alanlarında ihtiyaç duyulan eğitim kurumları olacak şekilde hizmet puanı üstünlüğüne göre yapılır. Hizmet puanlarının eşit olması durumunda öğretmenlikteki hizmet süresi daha fazla olana öncelik verilir.

(3) Alan değişikliği işlemleri Bakanlıkça belirlenecek takvim çerçevesinde yapılır.

Alan Değişikliği Öğretmen Atamalarında Kontenjanları Etkiler Mi?

2023 yılı Alan Değişikliği takvimi henüz açıklanmadı. Eğer alan değişikliği takvimi öğretmen atamalarından önce açıklanır ve değişiklik yapılırsa 2024 yılı için öğretmen atamalarını etkiler.

Alan Değişikliği Takvimi, öğretmen atamalarında kontenjanlar açıklandıktan sonra duyurulursa 2024 yılı öğretmen atamalarını etkilemez.

MEB PERSONEL/Özel Haber

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

4 Yorum