Öğretmen alan sınavının detayları

Öğretmen alan sınavının detayları

Öğretmen alan sınavının detayları ne kadar daha gecikecek?


Atama Bekleyen Öğretmenler Bakan DİNÇER’in Açıklamasını Bekliyor  
Bakan Ömer DİNÇER öğretmen alımının zorlaşacağına ilişkin açıklamalar yapmaktadır. Öğretmen alımında Alan Sınavı yapılacağına vurgu yapan sayın bakanın bu açıklamaları öğretmenlerin almış oldukları diplomaları sorgular niteliktedir. Öğretmenlik unvanı yüksek öğretim kurumları tarafından verilen bir unvandır. Bu nedenle 1-2 saatlik dilime sığdırılıp yapılacak sınavla öğretmenlik diplomalarını sorgular yaklaşım sergilemek ne kadar doğrudur tartışılmalıdır.
 
Bir başka husus da sınavın tüm alanları kapsayıp kapsamayacağı noktasındadır. Özellikle yetenek isteyen alanlarda yazılı (test) sınav yapmak eğitime ne kazandıracaktır?
 
Tüm bunları bir yana bırakırsak bu sınavı hangi kurum yapacaktır? ÖSYM’mi, MEB mi? Sizce hangisi daha güvenli…!
 
Daha önce de aynı girişimde bulunulmuş ve ÖSYM böyle bir sınavı yapmak için gerekli alt yapıya sahip olmadığını belirtmişti. O dönemde uygulamanın Danıştay tarafından durdurulması sonucunda bu uygulama yürürlüğe girememişti. Şimdi ise Danıştay’ın iptaline meydan vermeyecek şekilde düzenlemeler yapılmıştır. Yani hukuken engel bulunmamaktadır diyebiliriz.
 
Her ne olursa olsun sayın bakanın en hızlı şekilde yapması gereken iş: bu kararında ısrarlı ise (ki laf ağızdan çıktığına göre dönüş olmayacaktır) içeriğinin bir an önce açıklanmasıdır.
 
Atama bekleyen öğretmenler;
 
- Bu yıl ne ile karşılaşacaklarının,
 
- Öğretmenlik için KPSS’nin var olup olmayacağının,
 
- Sadece Alan Sınavının mı yoksa KPSS+Alan sınavının mı yapılacağı,
 
- Sınav sorularının içeriğinin nasıl olacağının,
 
- Kaç soru ile sınav yapılacağının,
 
- Soru dağılımlarının nasıl olacağının,
 
Açıklanması gerekmektedir.
 
Böylece atama bekleyen öğretmenler önümüzdeki süreçte ne ile karşılaşacaklarını öğrenmiş olacaklar ve bugünden hazırlık yapmak isteyen öğretmenler planlama yapabileceklerdir.
 
Geçen her zaman dilimi atama bekleyen öğretmenleri meraklandırmakta ve kaygılandırmaktadır.
 
Saygılarımla…
 
Maksut BALMUK
Eğitim Yöneticisi


HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.