Öğretmen atamalarında 3 branşın kontenjan artışı bekleniyor..

Öğretmen atamalarında 3 branşın kontenjan artışı bekleniyor..

Öğretmen atamalarında 3 branşın kontenjan artışı bekleniyor..

Öğretmen atamalarında branş kontenjanları merakla bekleniyor. Bakan Tekin, müfredat değişikliğine gidileceğini belirtmişti. Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, geçtiğimiz günlerde yapmış olduğu açıklamada şu ifadeleri kullanmıştı:

''Değişiklik sadece bir dersi çıkarmak veya eklemekle olmuyor. Her değişikliğin etkilediği parametreler oluyor. Mesela bir dersi artırmak veya çıkarmak doğrudan norm kadroyu etkiliyor. Dolayısıyla bir dersi kaldırmanın bize norm kadro açısından maliyeti olacak. Ya da bir dersi artırmanın veya düşürmenin maliyeti olacak, yani dengeleri değiştirecek. Yapacağımız her türlü değişiklik bu maliyetleri göz önünüzde bulundurmamızı gerektiriyor. Örneğin, bu tür değişiklikler öğretmen atamasındaki branş dağılımını veya norm fazlası öğretmen durumunu ortaya çıkartıyor."

Peki hangi derslerde artış bekleniyor?

Öncelikle uzman isimlerin yapacakları çalışmalar neticesinde hangi branşların ders sayısında artış/azalış olacağı belli olacak.

Bakan Yusuf Tekin, bu çalışmanın haftalardır devam ettiğini belirtmişti. Aralık ayında duyurulması beklenen çalışmalar için Bakan Tekin aslında ipucunu vermişti. Buna göre Türkçe ve yabancı dil derslerinde içeriklerin zenginleştirilmesi doğal olarak normlarında artması beklenebilir. Bunun yanı sıra Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinin de içerik ve ders saatlerinin yükseltilmesi bekleniyor.

Mebpersonel.org / ÖZEL HABER

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

32 Yorum