Öğretmen istihdam politikaları ve branşların geleceği.

Öğretmen istihdam politikaları ve branşların geleceği.

Öğretmen istihdam politikaları ve branşların geleceği.

 

Öğretmen istihdamı; maalesef eğitim politikalarının en zor alanı ve şuan için kaosun hortladığı alan. Yeni sistemle birlikte eğitim adına öğretmen ihtiyacımızın da yönü çok ciddi anlamda değişti ve bir zamanlar çok büyük sayılarda gerçekleşen atamalar özellikle önümüzdeki iki sene sonrasında çok farklı alanlara kayacaktır. Öncelikle okulöncesi öğretmenleri ile başlamak istiyorum. Değerli arkadaşlar sizlerle ilgili şuan bir rolanti durumu söz konusu ancak dikkat ederseniz bütün eğitim fakültelerinde ikinci öğretim bölümlerinden kapanmayan bölüm okulöncesidir. 

Sadece yeni sistemin uygulanmasının ilk yılında okulöncesine dokunulamadı çünkü acil ihtiyaç aşırı artacaktı. Bu nedenle sizleri rolanti grubu olarak değerlendiriyorum. Ancak yine iyi bir kontenjan size ayrılacaktır. Gelelim ilköğretim ikinci kademe öğretmenlerine; değerli arkadaşlar yeni sistemle birlikte ikinci kademe 4 sene olarak belirlendi. Dolayısıyla bu durum hemen hemen her ilköğretim okulu için öğrenci sayısı az bile olsa her branştan en az bir öğretmen norm kadro açığı oluşturdu. Bu da karşımıza ikinci kademe öğretmenlerinin önümüzdeki yıllarda altın branşlar arasında olacağını göstermektedir. Sıradaki grup yıllarca benim en çok üzüldüğüm alanlar; lise öğretmenlik alanları. Hemen hemen her lise branşı yıllarca çok ciddi sıkıntılar çekti. Ancak yeni sistemle birlikte altın branşlar arasına dahil oldular. Artık her öğrenci girdiği eğitim sisteminde çıkışını liseden gerçekleştirecek. Her öğrenciye sadece bir diploma verilecek. Bu nedenle lise sayısı artacağı gibi liselerdeki sınıf sayıları da ciddi oranda artacaktır. Bu durum lise branşlarında norm kadro mecburiyeti doğuracaktır. Dolayısıyla değerli arkadaşlar artık sıkıntılı günleriniz geride kaldı diyebiliriz. Özellikle önümüzdeki yıllarda lise branş öğretmenlerinin atamaları çok daha rahat gerçekleşecektir. Sıra geldi; meslek lisesi öğretmenlerine, yeni sistemle birlikte en kazançlı grup sizlersiniz. Çünkü uygulanacak olan yapıda öğrencilerin özellikle ara eleman istihdamına dönük olarak yetiştirilmesi planlanmakta bu da onların daha çok meslek liselerine yönlendirilmelerinin yapılacağını göstermektedir. Dolayısıyla önümüzdeki yıllarda meslek lisesi öğretmenleri de altın olan grupta değerlendirilecek ve atamaları çok daha yüksek sayılarda ve çok daha kolay gerçekleşecektir.

Öğretmen istihdamı ciddi bir konudur. Analitik zekanın en üst düzeyde kullanılarak planlanması gereken bir durumken maalesef ülkemizde şuana kadar bu durum kaosa sürüklenmiştir. Ancak Ankara’dan edindiğim izlenim ve yakın olarak görüştüğüm MEB bürokratları bu durumun kesinlikle sorun olmaktan çıkarılacağı yönünde. Bu yönde de adımlar atılmaya başlandı. Nitekim ikinci öğretimler kapatıldı. Kontenjanlar özellikle ihtiyacın az olduğu alanlarda ciddi oranda düşürülecek. Bu sene de gerçekleşecek olan ciddi sayıdaki alımla bu sorun yavaş yavaş eriyip bitecektir.

Geleceğin Yapı Mimarları Olan Öğretmenlere Saygılar Sunuyorum.

Umut İYİGÜN

Eğitimci / Yazar

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.