ÖĞRETMENE ROTASYON!

ÖĞRETMENE ROTASYON!

Milli Eğitim Bakanlığının 2012-2013 eğitim öğretim yılından itibaren idarecilere, eğitimcilere ve Milli Eğitim personeline düşündüğü mecburi rotasyonun işte ana hatları...

MEB'deki değişim dönüşüm devam ediyor. Şu an uygulanan sistemi 2012 – 2013 Eğitim – Öğretim yılında tamamen değiştirmekte kararlı.  
Bakanlığın; bu sistemi değiştirmek için çizdiği yol haritasında çok kişinin canı yanacak, binlerce eğitimci yerinden yurdundan olacak veya zorunlu olarak emekliliğini isteyecek.
 
1 – Mecburi rotasyon fikrinin ana kaynağı; MEB'in Antalya'da düzenlediği Ulusal Öğretmen Stratejisi Çalıştayı. Bu çalıştayda; Türkiye 6 hizmet bölgesine ayrılmış ve eğitimcilerin eğitim bölgesinden birinde en fazla 8 yıl çalışabileceği kararı alınmıştı.
 
-Çalıştayda alınan kararlara göre; bulunduğu ilde zorunlu yer değiştirme tarihi itibarıyla en az iki yıllık çalışma süresini tamamlayanlardan;
 
A- Hizmet bölgelerindeki zorunlu çalışma sürelerini tamamlayanlar, isteğe bağlı yer değişikliği kapsamında 20 il tercihinde bulunabileceklerdi.
 
B- Bölge hizmetini tamamlamamış olanlar, bulundukları hizmet bölgesi ile sınırlı olmak kaydıyla beş il tercih edebileceklerdi.
 
Bakanlık; oluşabilecek kamuoyu baskısı ve 4+ 4 +4 sisteminin henüz tam olarak düzenlenmemesi nedeniyle şu an geri adım atmış durumda ve eğitimcilere il dışı mecburi rotasyondan vazgeçmiş durumda. Bunun yerine kademeli geçiş benimsenmiş durumda.
 
- Önce aynı ilde 8 veya 10 yıllık eğitimcilere ve personele aynı ilde rotasyon uygulayacaklar daha sonrada kademeli olarak aynı ilde 15 yıl kalanlar ve bölge hizmetini tamamlamamış olanlar, bulundukları hizmet bölgesi ile sınırlı olmak kaydıyla beş il tercih edebilecekler.
 
Sözün özü; Bakanlık öğretmenlere mecburi rotasyonu öyle veya böyle uygulayacak. Şu anda karar verilemeyen konu; 8 mi yoksa 10 yılı aynı okulda dolduranların mı mecburi rotasyona tabii olacağı ve atamalarda liyakat sınavının baz olarak alınıp alınmayacağı”
 
Müdür Yardımcılarının yaklaşık % 65’i sınav sonucu atandılar. Ancak; sınav sonucu atananların bir kısmı ile Bakanlığın görüşleri bağdaşmadı.
 
- Bakanlık bu oluşumu kırabilmek için şu an elindeki en büyük kozu kullanacak ve dönüşüme uğrayan okulların Müdür Yardımcılarını ya “liyakat sınavı” sonucunda “mülakatla atayacak” ya da eskiden olduğu gibi “Okul Müdürünün tavsiyesi Milli Eğitim Müdürünün onayı ve Valilik Makamı’nın tensipleriyle” Okul Müdür Yardımcısı olarak atayacak.
 
Okul Müdürlerine rotasyon uygulandı ancak Bakanlık bu rotasyondan istediği sonucu elde edemedi. Sadece Okul Müdürleri yer değiştirdi. Bakanlık şimdi bu engeli aşabilmek için onlara da aynı Müfettişlere-Eğitim Denetçilerine uygulanan yöntemi getiriyor.
 
Bakanlık bu değişiklikleri 3797 sayılı Milli Eğitim Bakanlığı Teşkilat kanununun değişmesiyle birlikte yürürlüğe giren 652 sayılı KHK kapsamında mevzuat değişiklikleri ile yapmayı planlıyor.
 
AJANS K.


HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.