Öğretmenler Neden Şubat  Ataması İstiyor

Öğretmenler Neden Şubat Ataması İstiyor

Öğretmenler Neden Şubat Ataması İstiyor

 Bilindiği gibi ülkemizde eğitim fakültelerinden mezun olan öğretmen adayları KPSS'de aldıkları puanlara bağlı olarak atanmakta ve ancak bu şekilde öğretmenlik mesleğini devlet okullarında icraa edebilmektedir. Ancak ne yazık ki 2012 KPSS'de soruların önceden sızdırıldığı tartışmaları medyada yoğun olarak yer almıştır. Bu durum çalışarak emek sarfeden öğretmen adaylarında ciddi kaygılara yol açmıştır. Savcılığın bu kouyla ilgili soruşturması adli boyutta devam etmektedir. Ancak bu konuda işleyen süreç öğretmen atamalarından önce bitirilememiş ve belki de atanabilecekken sırf bu nedenle binlerce öğretmen adayı mağdur duruma düşmüştür.

Daha önce KPSS'de alınan puanlar iki yıl geçerli iken, sınavdan kısa süre önce yapılan düzenlemeyle bu süre bir yıla düşürülmüştür. Çok düşük puan farkıyla eylül atamasında atanamayan öğretmen adayları için bu durum ciddi bir haksızlık yaratmıştır.


Önceki yıllarda, özellikle şubat ayında ara atamalar yapılırken, Milli EĞİTİM BAKANI sn. Ömer DİNÇER'in bu yıl tek atama yapılacak açıklaması atanamayan öğretmenlerin yaşadığı mağduriyetlerin derinleşmesine yol açmıştır.Yukarıda da belirtildiği gibi KPSS'de alınan sınavların geçerlilik süresinin bir yıla indirilmesi, yılda yalnızca tek atama olacağı açıklamasıyla birlikte değerlendirildiğinde aslında yılda tek bir gün bu puanların işe yaradığı ortaya çıkmaktadır. Daha önceki yıllarda en az iki-üç atama sürecinde kullanılan puanlar açıklamalar doğrultusunda tek bir defa kullanılabilecektir.Okullarda öğretmen açığının 120 bini aşkın olduğu ve buna ek olarak yeni uygulamayla hayata geçen seçmeli dersler için de ek olarak 80 bin öğretmene ihtiyaç duyulduğu resmi açıklamayla kamuoyuna duyurulurken, öte yandan yüzbinlerce öğretmenin atama beklemesi ciddi bir çelişki oluşturmaktadır. Ekte de yer aldığı gibi bir çok okulda öğretmen ihtiyacından dolayı eğitim-öğretim dönemi sorunlu işlemektedir.MEB ne yazık ki öğretmen açığını kapatmak adına farklı yöntemler uygulamaktadır. Bunlardan birisi ise Ücretli Öğretmenlik uygulamasıdır. Onbinlerce ücretli öğretmen okularda düşük ücretlerle görevlendirilmekte, ve bunların önemli bir kısmı alan dışı olarak gerçekleştirilmektedir. Hatta öğretmenlik sertifikası olmayan önlisans mezunları dahi sınıf ve branş öğretmeni gibi görev yapabilmektedir. Eğitim sistemimizin niteliğine dönük önemli bir yara olan bu uygulama, atama bekleyen öğretmenlerin de okulları ve öğrencileriyle buluşmasında önemli bir engeldir. Eğitim önemi göz önüne alındığında bu uygulamanın yarattığı ve yaratacağı sorunlar ülkemiz açısından da ciddi riskleri barındırmaktadır.Yeni öğretim yılında uygulamaya konulan 4+4+4 Eğitim Sistemi'nin başarıya ulaşmasının en önemli sac ayaklarından birisi de öğretmen sorunudur.Okullardaki öğretmen açığı devam ederken, böyle bir sistemin sağlıklı işleyemeyeceği göz önüne alınmalıdır300 bini aşan eğitim fakültesi mezunu atama beklemektedir. Bizlerin yaşadığı sosyal, psikolojik ve ekonomik sıkıntılar ancak ek bir atama ile belirli ölçüde giderilebilecektir. İntihar eden öğretmenlerin televizyonlara ve gazetelere yansıyan haberleri bu çaresizliğin vardığı doruk noktasıdır.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.