Okula başlayacak çocuklar için ayakkabı ve çanta seçimi önemli

Okula başlayacak çocuklar için ayakkabı ve çanta seçimi önemli

Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Barbaros Baykal, özellikle okula yeni başlayacak çocuklar için ayakkabı seçiminde okul zemininin dikkate alınması gerektiğini belirterek, ''Tabanı sert ayakkabılar çocuğun yere basması sırasında beyne giden uyarıları azaltacağından uygunsuz sonuçlar doğurabilirler'' dedi.

 
Prof. Dr. Barbaros Baykal, gazetecilere yaptığı açıklamada, okula yeni başlayan çocukların yeni yeni dengelerini sağlamaya çalıştıklarını belirterek, çocuklar için tercih edilecek ayakkabının tabanının elastik olmasına dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.
Çocuklarda ayak sağlığının ve ayakkabı seçiminin çok önemli olduğunu vurgulayan Baykal, ''Tabanı sert ayakkabılar çocuğun yere basması sırasında beyne giden uyarıları azaltacağından uygunsuz sonuçlar doğurabilirler'' dedi.
Genellikle ayakkabının bir boy büyük alınmasının önerildiğine işaret eden Baykal, ''Yani normal olan ayaktan bir boy büyük alınmalıdır. Halkımız arasında yine bu konu yanlış bilinmekte. Büyük ayakkabı aldığımız zaman çocuğun ayağının da çok büyüyeceği gibi bir inanış mevcut. Böyle bir şey söz konusu değil. Ayakkabı alırken mümkünse çocuğu akşam saatlerinde ayakkabıcıya götürmeliyiz. Çünkü akşama kadar ayakta kalan çocukta ayakta kısmi bir şişme olacaktır. Bu şişme dar ayakkabı alındığı zaman daha fazla etki yapacaktır. Buna dikkat etmek lazım'' diye konuştu.
 
-''Çocuğunuza ortopedik ayakkabı almayın''-
 
Aileleri çocuklara ortopedik ayakkabı almamaları konusunda uyaran Prof. Dr. Barbaros Baykal, şöyle konuştu:
''En çok yanlış bilinen konulardan birisi de ortopedik ayakkabı konusu. Maalesef satıcıların, piyasanın özendirmesiyle aileler ortopedik ayakkabı almaya çalışıyor. Bu ayakkabılara aileler gereksiz fazla para ödüyor. Halbuki bunlar, bazı hastalıklardan sonra ayağın şeklini korumak için kullanılan ayakkabılardır. Yoksa normal çocukların özellikle ortopedik ayakkabı giymesine gerek yok.''
Çocukların ayak sağlığı kadar bel ve sırt sağlığının da çok önemli olduğunu anlatan Baykal, çok büyük çantalardan kaçınılması gerektiğini vurguladı. Büyük çantaların gereksiz yere doldurulması ve çocukların bunları tek taraflarında taşıması nedeniyle ilerleyen dönemlerde çocuklarda bel ve sırt gelişiminde problem olabileceğine dikkati çeken Baykal, ''Bunu en aza indirgeyebilmek için çocuklarımıza erken dönemde büyük çanta kullandırmamalıyız'' dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.