Şubatta 30 bin  Atama İsteyen Öğretmenlerin Yanındayız

Şubatta 30 bin Atama İsteyen Öğretmenlerin Yanındayız

Anadolu Eğitim Sendikası Başkanı Cansel Güven Şubatta 30 bin Atama İsteyen Öğretmenlerin Yanındayız

 Sayıları gün geçtikçe artan ve bazılarının branş bazında atanma ihtimali kalmamış olan öğretmenler 24 Kasımda yurt genelinde basın açıklamalarıyla başlayan eylemliliklerini 26 Kasım’da oturma eylemine dönüştürmüşlerdir. Çeşitli illerden Ankara’ya gelen ataması yapılmayan öğretmen temsilcileri halen Abdi İpekçi Parkında eylemlerini sürdürmektedirler.

Öğretmen atamaları ve yer değiştirme problemleri konusunda duyarlılığını defalarca kanıtlamış olan Anadolu Eğitim Sendikası, olanaklarının üzerinde bir çabayla desteğini sürdürmekte iken ortak eylemliliğin gereğine de inanmaktadır.

Ataması Yapılmayan öğretmenlerin sürdürdüğü oturma eylemine destek vermek üzere 27 Kasım Salı günü Abdi İpekçi Parkına giden sendikamız yöneticileri sendikal destek sözü vermişlerdir. Çeşitli illerden gelerek eyleme katılan öğretmenleri dinleyen, onlarla sohbet eden AES heyeti sıcak bir ilgiye maruz kalmıştır.

Atama sorununa ilişkin sendikamız adına bir konuşma yapan AES Genel Başkanı Sayın Cansel GÜVEN; öğrencilerine kavuşamadığı için intihar eden 26 öğretmeni anarak sözlerine başlamıştır. “Eğitim fakültelerinden mezun oldukları halde ataması yapılmayan öğretmenler plansız olarak açılan, kontenjanları arttırılan fakültelerin, dağıtılan formasyonların, değişen eğitim siteminin bedelini ödemektedir” diyen Sayın GÜVEN nitelikli işsizliğe itilen öğretmenlere kapatılması düşünülen dershanelerden 70 bin kadar öğretmen daha ekleneceğine dikkat çekti. Alanı ve öğretmenlik becerisini ölçmekten uzak sınavlara bir de kopya gölgesinin düştüğünü belirten GÜVEN; puan geçerliliğini 1 yıla indirenlere hitaben “öğretmeni yıllık abone ettiğiniz KPSS dershanelerini de kapatmanızı bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Atanma taleplerini sürekli bir eylemliğe dönüştüren öğretmenlere  “ayrışmayın, siyasallaşmayın, sorununuzu kimseye havale etmeyin” önerisinde bulunan AES Genel Başkanı Sayın Cansel GÜVEN; “eylemlilik sanalda maillerle, twittle sınırlı kalmamalıdır, niteliği korumalı sürekliliği sağlamalıyız” şeklinde konuştu.

Var olan Öğretmen ihtiyacının atama bekleyen öğretmen sayısıyla örtüştüğünü savunan Cansel GÜVEN, eğitim bütçesinden savaşta bile tasarruf edilmemesi gerektiğini vurgulayarak hükümetin öğretmen dışındaki her şeye para ayırdığı tespitinde bulundu. Yetkin ve istekli öğretmenlere akıllı tahtadan, tabletten daha büyük bir ihtiyaç olduğunu belirten Sayın GÜVEN; sınıf mevcutlarını azaltarak öğretmeni daha mezuniyet idealizmi sönmeden atamanın gerektiğini vurguladı. Mevcut sorunun maliyetten çok zihniyet ve hükümet öncelikleri ile ilişkili olduğunu söyleyen Cansel GÜVEN; Şubat 2013 de en az 30 bin, Haziranda da en az yüz bin kadroluk öğretmen ataması talep ettiklerinin altını çizdi. Bu talepler doğrultusunda atanmış olan öğretmenler ve sendikaların atama bekleyen öğretmenlerle birlikte hareket etmesi gerektiğini belirten GÜVEN; koşulsuz destek sözü verdi.

Birlikte çay içerek ısınmaya çalışan öğretmenlerle dertleşerek oturma eylemine katılan sendikamız yöneticileri atamalar gerçekleşinceye kadar dayanışmanın sürmesi dilekleriyle alandan ugurlanmıştır. Genel merkezimize de gelerek ortak eylemlilik için fikir alışverişinde bulunan öğretmenlerimizle mücadele etmenin onurunu duyuyoruz. Atanma hakkı gasp edilmiş öğretmenlerimizi sınıflarında görünceye kadar mücadelemiz sürecektir.

Anadolu Eğitim Sendikası

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

35 Yorum