DİN 144 FEN VE TEKNOLOJİ 108 SAAT

DİN 144 FEN VE TEKNOLOJİ 108 SAAT

Din 144, fen ve teknoloji 108 saat EĞİTİMCİ Ali Yılmaz, dinle ilgili derslerin eğitim sistemindeki yoğunluğunun artmasıyla her okulun imam hatibe dönüştüğünü belirterek,


BURCU CANSU-Her Okul İmam hatip! Antalya'da da 4+4+4 isyanı 4+4+4 eğitim sistemi ile birlikte oluşturulan yeni öğretim programına göre, 'Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi' dersi 72'den 144'e çıkarken, 'Fen ve Teknoloji' ile 'Sosyal Bilgiler' dersi 108 saat olarak kalıyor .

Türkiye'de dinin eğitim sistemi içerisindeki yeri ve etkisi her zaman tartışma konusu olmuştur. Eski eğitim sisteminde de din içerikli derslerle temel doğa bilimleri ve sosyal bilimleri içeren dersler arasında önemli orantısızlıklar bulunmakta idi. Yeni sistemle beraber ise bu orantısızlık çok daha belirgin bir duruma geldi. Konuya ilişkin fikirlerini sorduğumuz eğitimci Ali Yılmaz, "Çağa uygun ve dünyayla yarışabilecek gençlerin yetiştirilmesi hedefi olduğunu dile getiren hükümet, temel bilimlere din derslerinden daha az bir zaman ayırıyor. Bizim çalışmamızda ortaya koyduğumuz veriler de bunu açıkça gösteriyor" dedi.

DİNE 144, FENE 108 SAAT

Dinle ilgili derslerin eğitim sistemindeki yoğunluğunun artması ile her okulun imam hatibe dönüştüğünü söyleyen Ali Yılmaz, "Çok kısaca kıyaslaması yapılan dersler arasında bile çarpıcı sonuçlar hemen ortaya çıkıyor. Dinle ilgili dersler haftalık 4, yıllık 144 saat gibi bir zaman tutarında. Dünya, Ay ve Güneşle ilgili temel astronomi bilgilerinin verildiği ünite ise yıllık 9 saat. Tüm fen bilimlerinin anlatıldığı (fizik, kimya, astronomi, yerbilim, biyoloji) fen ve teknoloji dersinin haftalık toplamı 3 saat, yıllık toplamı 108 saat" değerlendirmesinde bulundu.

72 SAATTEN 144 SAATE ÇIKTI!

2011-2012 öğretim yılı programına göre; 4, 5, 6, 7 ve 8'inci sınıflarda 'Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi' dersi haftalık 2, yıllık 72 saatti. Buna göre; 'Kuran'la İlgili Bilgi' dersi 4'üncü sınıflarda 8, 5'inci sınıflarda 10, 6'ıncı sınıflarda 14, 7'inci ve 8'inci sınıflarda ise 12 saat görülüyordu. 2012-2013 öğretim yılında eklenen seçmeli derslerle birlikte (Kuran, peygamberin hayatı) oluşan programa göre ise, 'Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi' dersi haftalık 4, yıllık 144 saate çıktı. Buna göre de çocuklar, 'Kuran'la İlgili Bilgi' dersini 4'üncü sınıfta 44, 5'inci sınıfta 46, 6'mcı sınıfta 50, 7'inci ve 8'inci sınıfta 48 saat görecek. Programın yeni haline göre; 'Peygamberin Yaşamı' dersi de, 4'üncü sınıflarda 14'ten 50 saate, 5'inci sınıflarda 8'den 44 saate, 6'ıncı sınıflarda 6'dan 42 saate, 7'inci sınıflarda ise ıo'dan 36 saate çıkıyor.

'DÜNYA VE EVREN' DERSİ 9 SAAT

Değişen din dersi saatlerinin aksine, 'Fen ve Teknoloji' dersi ile 'Sosyal Bilgiler' derslerinde değişen bir şey yok. Çocuklar bu iki dersi de 4, 5, 6, 7 ve 8'inci sınıflarda haftada 3; yılda 108 saat görecekler. Yani 'Peygamberin Yaşamı'nı 50 saat görecek olan 4'üncü sınıf öğrencisi çocuklar, 'Dünya ve Evren' dersini toplam 9 saat görecek. Antalya'da '4+4+4' eğitim sistemini durdurmak amacıyla; akademisyen, yazar, şair, sendika, dernek ve parti başkanları ile yöneticilerin de katıldığı bir kampanya başlatıldı. Antalya, 4+4+4 eğitim sistemine karşı ayağa kalktı. 2 Eylül Pazar günü saat 17.00'de Cam Piramit Düden Salonu'nda "4+4+4'e hayır diyelim" başlığı ile bir forum düzenlenecek. Forumun çağrıcıları arasında, Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gürsel Kayır, Yazar Hasan Kıyafet, Şair Şükrü Erbaş, Çağdaş Gazeteciler Derneği Akdeniz Şube Başkanı Bünyamin Tokmak Çağdaş, Hukukçular Derneği Genel Sekreteri Av. Münip Ermiş, Devrimci Turizm iş Genel Başkanı Mustafa Yahyaoğlu var.

MÜCADELE ÇAĞRISI

Yazılı bir açıklama yapan imzacılar, AKP iktidarının; halkın, eğitimcilerin ve bilim insanlarının tüm karşı çıkışlarını görmezden gelerek Meclis'ten geçirdiği 4+4+4 yasasına karşı, henüz uygulamaya geçmeden ülkenin dört bir yanından itirazlar yükseldiğini belirtti. Açıklamada, "Şimdi çocuklarına, geleceğine, eğitime sahip çıkan herkesin katılabildiği ve örgütleyebildiği, 4+4+4 eğitim modelini durdurmayı hedefleyen bir mücadele sürecini örme zamanı" denildi.

HAYIR DİYELİM

Açıklama, "Bizler eğitimciler, veliler, demokratik kitle örgütü, ilerici emek ve meslek örgütü temsilcileri, siyasi parti temsilcileri, bilim insanları, gazeteci ve yazarlar olarak "4+4+4'e hayır" mücadelesinin önümüzdeki günlerde hep birlikte nasıl büyütüleceğini tartışacağımız bir forumda yan yana geliyoruz" sözleriyle son buldu.

ANKARA -BİRGÜN

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

33 Yorum