Duvarı olmayan okulun öğretmenleri...

Duvarı olmayan okulun öğretmenleri...

Duvarı olmayan okulun öğretmenleri


Onlar tatillerini öğrencilerine ders vererek geçiren iki öğretmen. Aileleri hayvancılıkla uğraştığından okula aylarca geç başlayan çocuklara koca yaz telafi eğitimi veriyorlar. Hem de onların ayaklarına giderek. Yaylaya çıkıp çadır kuran Burhan ve Kadir öğretmen, okula geç başlayan 18 öğrenciye telafi eğitimi veriyor.
 
Gönüllü öğretmenler, 13 aileden 130 kişinin yaşadığı Sivas’ın İmranlı ilçesine bağlı Karapınar Yaylası’da çadır kurdu. Yaptıkları yardıma da ‘Beyaz Çadır Eğitim Destek Projesi’ adını verdi. Hayata geçirdikleri proje ile eğitimin kesintiye uğramamasını çocukların okul başarılarının artırılmasını ve öğrencilerin akran gruplarıyla sağlıklı sosyal ilişkiler kurmalarına yardımcı olmayı amaçlıyorlar.
 
İşte eğitime gönül veren iki öğretmenden projenin detayları.
 
Derslere yaylada devam
Burhan Şuvak (26): Erzincan Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği Bölümü’nü bitirdim. 3 yıldır görev yapıyorum. Daha önce 1 yıl ücretli, 1 yıl sözleşmeli, 1 yıl da kadrolu olarak çalıştım. Öğretmenlik mesleğini seviyorum. Erzincan’da küçükbaş hayvancılık yapan vatandaşlar nisan ayında aileleri ile birlikte yaylalara çıkıyor. Ekim ayının sonlarına kadar burada kalıyorlar. Bu sebepten dolayı bu ailelerin çocukları 3 aylık yaz tatilllerini zorunlu olarak 6 aya çıkarıyorlar. Öğrenciler de bu kadar uzun bir süre okuldan ayrı kalmak zorunda kalıyor. Biz de Beyaz Çadır Projesi’ni hayata geçirdik. Tatilde de onlara eğitim vermeye devam ediyoruz. Çocukların yanına gidiyoruz. Yaylada çadır kurduk, derslere burada devam ediyoruz. Onların eğitim ve öğretimlerinin yarıda kalmaması ve eğitim-öğretim etkinlikleri kapsamında yer alan sosyal içerikli faaliyetlerden uzaklaşmamasını sağlıyoruz. Proje ile toplumla ve akran guruplarıyla sağlıklı sosyal ilişkiler kurmalarına da imkan tanıyoruz.
 
Arka sıralardakileri öne çıkartmak istiyoruz
 
Çalıştığımız İliç 23 Nisan İlköğretim Okulu’nun Müdürü Sezai Öz daha önce öğrenci başarılarının nedenlerini araştırmış. Yaptığı çalışmada okuldaki 700 öğrenciden 300’ünün yaylaya gittiğini ve başarısız öğrencilerin bu çocuklar olduğunu görmüş ve proje bu sonuçları gördükten sonra kafasında oluşmaya başlamış. Pilot uygulama olarak Sivas İmranlı Karapınar Yaylası’nda faaliyete geçirdiğimiz çadırda 18 öğrenci eğitim alıyor. Türkiyede sayıları on binleri bulan bu çocuklar; okula 3 ay geç başlıyor. Sınavlarını olmadan karne alıyorlar. Herşey normalmiş gibi de duruma devam ediliyor. Ülkemizde bu çocuklar arka sıralarda kalıyor. Amacımız onların eğitimlerini eksiksiz tamamlamalarına yardımcı olmak. Bu işi gönüllü olarak yapıyoruz. Projenin giderlerini ise sponsorlar karşılıyor. Eğitim öğretime aç okuldan erken ayrılmanın burukluğunu yaşayan çocuklara bu proje bir umut oldu. Niğde’de bu iş için özel çadır yapıldı. Yayladaki aileler de çadırı kurabilmek için 1 hafta çalıştı. Hababam Sınıfı’nda Mahmut Hoca’nın dediği gibi ‘Sınıf sadece dört duvarı olan yer değildir. Her yerde eğitim verilebilir.’
 
KPSS sistemi Türkiye’de bir doğum kontrol yöntemi
Kadir Şafak (27): Erzurum Atatürk Üniversitesi’de matematik okudum. Evliyim ama çocuğum yok. Türkiye şartlarında ‘aklı olan çocuk yapar mı?’ diye düşünüyorum. Üstelik benim gibi atanamayan bir öğretmense. KPSS sistemi Türkiye’de bir doğum kontrol yöntemi bile sayılabilir. Atanamadığım için ücretli öğretmenlik yapıyorum. Mesleğimden beklediklerimi alamadım ama ben bu işe gönül verdim. Her türlü fedakarlığı göze alıyorum öğrencilerim için. Şu anda görev yaptığım Erzincan’da Beyaz Çadır Projesi’ni başlattık. Çalıştıkları için okula geç başlayan çocuklara telafi eğitimi veriyoruz. Haydi Kızlar Okula Kampanyası’nın bir reklamı vardı. Reklamda ismi okunan öğrenciler tarlada, orda burda ‘burdayım öğretmenim’ diyordu. İşte o reklamda bile yer bulamadı yayladaki çocuklar. Türkiye’nin dört bir yanında küçükbaş hayvancılık ile uğraşan ailelerin çocukları bunlar. Bu şekilde binlerce çocuk var. Onların eğitimlerini eksiksiz bir şekilde tamamlamak da bizim görevimiz. Onların yaşadıkları yere gidiyoruz. Gönüllü olarak eğitimler veriyoruz. Derslerinden geri kalmamaları bizim için önemli. Çocuklar böylelikle derslerden de kopmamış oluyor. 


hürriyet

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.