Merkez Teşkilatı Şube Müdürlerinin Mağduriyeti Giderilmelidir!

Merkez Teşkilatı Şube Müdürlerinin Mağduriyeti Giderilmelidir!

“Milli Eğitim Bakanlığı merkez teşkilatında görev yapan şube müdürlerine, Sayıştay denetçileri, 2009-2010-2011 yıllarında her hafta 10 saat fazla ek ders ücreti ödendi diyerek, zimmet çıkardı.”

 Bilindiği gibi 2009 yılında şube müdürlerine ödenen ek ders ücreti haftalık 15 saatten, 25 saatte çıkarılmıştı. Müdür yetkili bir sınıf öğretmeninden daha az maaş alan yönetici ve eğitim müfettişleri az da olsa O günlerde mali açıdan rahatlamışlardı.

İşte o yönetmelik değişikliği hükmü; Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici Ve Öğretmenlerin Ders Ve Ek Derslerine İlişkin Karara, 23 Ocak 2009 Tarih ve27119 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan değişikliğe ile; şöyle bir madde eklendi;

 "EK MADDE1 – (1) İl millî eğitim müdür yardımcısı, ilçe millî eğitim müdürü ve şube müdürlerine haftada 10 saat, ilköğretim müfettişi ve ilköğretim müfettiş yardımcılarına ise haftada 5 saat daha ek ders ücreti ödenir."

Sayıştay denetçileri; bu değişiklikte bakanlık merkez teşkilatı şube müdürlerinin zikredilmediğini ileri sürerek, yönetici arkadaşlarımıza zimmet çıkarmışlardır. Değişiklikte yazım hatası yapılmıştır. Değişikliğin amacı tüm şube müdürlerinin maaşının artırılmasıdır. Yoksa merkez teşkilatının bunun dışında bırakılması düşünülemez. Yapılan değişiklikte bir anlatım hatası vardır. Bu hatadan dolayı bu gün merkez teşkilatı şube müdürlerine zimmet çıkarılmasını doğru bulmuyoruz. Bakanlık merkez teşkilatında görev yapan olarca şube müdürü arkadaşımız, nedenleri kendilerinden kaynaklanmayan bir mağduriyeti yaşamaktadırlar.

Aslında bu durum, mevzuat hazırlamanın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha ortaya koymaktadır. İstişare yapılmadan alelacele hazırlanan yönetmelikler, uygulamada hazırlayanların aklına gelmeyen problemlerin çıkmasına neden olmaktadır.

 Bakanlık şube müdürlerinin, uğradığı bu haksızlığın düzeltilmesini talep ediyoruz!

UEYDER

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.