'Meslek Liselerinin Normları Tekrar Gözden Geçirilmeli'

'Meslek Liselerinin Normları Tekrar Gözden Geçirilmeli'

'Haftada 6 saat ders veren öğretmenlere niçin norm veriliyor?'

Ülkemizin dört bir yanında öğretmen ihtiyacı malum, boş geçen dersler, ücretli okutulan dersler vs. Ancak bir de meslek liselerinde haftada 5-6 saat ders okutan ve atıl durumda bekleyen öğretmenler mevcut.

Şehir merkezlerinde bu öğretmenler diğer okullarda da görevlendiriliyordur, ancak şehir merkezlerinin uzağında bulunan beldelerde ve küçük ilçelerde  maalesef durum budur. 


Turizm Meslek Liselerinde (diğer meslek liselerinde de durum aynı) Fizik, Biyoloji, Kimya, Felsefe, Coğrafya, dersleri sadece  bir sınıfta haftada 2 saat  olarak okutulur bu da haftada 6 saat yapar. Yani bu branş öğretmenleri  haftada  15+6:21 saat ders okutmaları gerekirken, maalesef  6 saat ders okuturlar. “Haftada  6 saat ders okutan öğretmen yok” deniyorsa il milli eğitim müdürlükleri  okullardan  isteyiversinler öğretmenlerin haftalık ders saatlerini, Türkiye genelinde bu şekilde onbinlerce öğretmen olduğu görülecektir.


 1.Bir okulda sadece 6 saat mevcut olan derse niçin norm verilir?


2.Bu okuldaki 6 saatlik ders diğer okullardaki öğretmenlerce kapatılamaz mı?


3.Dünyanın neresinde haftada 6 saatlik ders için maaş ödenir?


4.Genelde öğretmenler  haftada 20- 30 saat ders okuturken  bazı öğretmenlerin haftada  6 saat ders okutması  hakka hukuka sığar mı?


Ahmet Alp
egitimajansi.com


HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.