Öğretmenlere Alan Değişikliğ Şoku!

Öğretmenlere Alan Değişikliğ Şoku!

Milli Eğitim Bakanlığı öğretmenlerin il içi alan değişikli için kılavuzu ve kontenjanları yayımladı. Alan değişikliği için başvurular alınmaya başlandı.

Ancak MEB bu süreci başarıyla tamamlamakta zorlanacak gibi.1923'te kurulan ve Türkiye'nin en büyük-sistemli (diğer bakanlıkların halini bilen bilir-sağlıkta dahil) bakanlığı iki yıldan beri sürekli değişim içinde.Eğitimci olmayan eğitim bakanı kurmayları olarak DOKTORALI büroktları seçmesine rağmen bakanlıkta işler yolunda değil.Çünkü doktoralı olmak ile uygulayıcı olmak farklı şeyler.Kağıt üstünde düşünmek ile uygulamak arasında uçurum var.

 

 

Branşları dışında çalıştırılan öğretmenler için alan değişikliğini savunuyorum.Önceleri yapılan hatalarla branşı dışında çalıştırılan bu öğretmenlere hakları iade edilmelidir.Sınıf öğretmenlerinin yan alan veya ikinci dal gibi branş değiştirmelerini ise DOĞRU BULMUYORUM!Öğretmen atama sistemini değiştiren bakanın bu tür plansız ve sonucunun nerelere varacağını bilmediği bir işe girmesi talihsizliktir.Bir arkadaşımın dediği gibi:

 

 

 

Yıllar önce ziraatçileri sınıf öğretmeni yaptılar.Şimdi de sınıfçıları branşçı yapıyorlar.

Yukardaki söz elbetteki bir yönü ile yanlış.Ancak diğer bir yönü ile de doğrudur.

Yanlış:Ziraatçinin eğitimci olması ile eğitimcinin branş değiştirmesi aynı şey değildir.

Doğru:Branş öğretmenliği ile sınıf öğretmenliği aynı şey değildir.Yan alanda öğrenilen bir branşın uygulamada başarılı olması beklenemez.

Daha pek çok doğru ve yanlış sayabileceğimi söyleyerek uzatmıyorum.

 

MEB'in açıkladığı takvime daha baştan uy(a)maması ise işlerin vehametini gösteriyor.

 

4+4+4 eğitim sisteminin bir BUZ DAĞI olduğunu ve şimdi karşılaştığım sorunların aysbergin görünen yüzü olduğunu söylemiştim.3 yıl içinde tasm dönüşüm olacağını düşündüğümüzde gelecek yıllarda daha çok problemle karşılaşacağımız görünmektedir.

 

Bakanlıktaki bir arkadaşımın "bakan ile kurmaylarının iletişimi zayıf" babındaki düşüncelerine artık katılıyorum.Hatta arada bir iletişim olmadığını "yukarıdan aşağıya iletim olduğunu" söyleyebilirim.

 

Ahmet BOZOK

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.