REHBER ÖĞRETMEN HAZIR

REHBER ÖĞRETMEN HAZIR

4+4+4 düzenlemesiyle rehber öğretmen açığı yeniden gündeme geldi. Daha önce yayınlanan bir makaleyi sizlerle yeniden paylaşıyoruz.

Eğitim Bilimleri Fakültesi Program Geliştirme ve Öğretim Bölümü mezunu birçok kişi öğrenimleri boyunca derslerinin neredeyse %40’ına yakını psikoloji ve rehberlik derslerinden oluşmasına rağmen rehber öğretmenliğe geçememektedirler.

Bunun yanında diğer Eğitim Bilimleri Fakültesi mezunlarının birçoğu da hâlihazırda sınıf öğretmenliği yapmaktadırlar.

2004 yılında alındıkları hizmetiçi eğitimle rehber öğretmenliğe geçirilenler dışında birçok Eğitim Bilimleri Fakültesi mezunu hala rehber öğretmenliğe geçme imkânı bulamadı.

Hatta 2005 yılı hizmetiçi takvimine rehber öğretmenliğe geçiş semineri eklenmesine rağmen rehber öğretmenlerin yoğun baskısıyla bu seminer takvimden çıkarılmıştır.

Milli Eğitim Bakanı Sayın Dinçer LYS sonrası yaptığı yazılı açıklamada en çok açığın Rehber Öğretmenlik branşında olduğunu ifade etmiştir.

Bu açıktan dolayı rehber öğretmenlik taban puanı 12’ye kadar düşmüştür.

Bu açıktan dolayı felsefe öğretmenliği mezunlarının rehber öğretmenliğe başvurularının önü açılmıştır.

Ve bu açıktan dolayı yetişmiş hazır pedagogların rehber öğretmenliğe geçişlerinin önü açılmalıdır.

Eğitim Bilimleri Fakültesi mezunlarının transkriptlerine bakıldığında yoğun olarak psikoloji dersi aldıkları ve donanımlı oldukları görülebilir.

Eğer açık kapatılmak için diğer mezunlardan rehber öğretmenliğe geçiş mümkün kılınacaksa, bilim öncelikle EBF mezunlarını işaret ediyor.


Bekir KARABULUT
[email protected]HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.