AKTİF-SEN KESİNTİSİ İLE İLGİLİ USUSLSÜZLÜK İDDİASI

AKTİF-SEN KESİNTİSİ İLE İLGİLİ USUSLSÜZLÜK İDDİASI

31 Mart 2013 tarihinde kendini fesh eden Aktif-Sen'e Nisan aidatlarını usulsüz aldığı iddiası

 Yetkili Sendika belirleme sürecinde son viraja girilirken sendikalar ellerindeki tüm kozları kullanıyorlar. Türk Eğitim-Sen, Milli Eğitim Bakanlığına yazdığı yazıda Aktif- Eğitim-Sen’den üyelerinin sendikalarından ayrılmalarının üzerinden 1 aylık süre geçmeden başka sendikaya üye olamayacağını iddia etti. Genel Başkan İsmail Koncuk’un imzasıyla bakanlığa yazılan yazıda Aktif-Sen’in 15 Nisan’da yapılan üye aidat kesintisinin de usulsüz olduğu iddia edildi.


Hangi tarih esas alınmalı?
Aktif-Sen’in 31 Mart 2013 tarihinde yaptığı Olağan Genel Kurulda feshedilme kararı aldığına işaret edilen yazıda bu kararın 18 Nisan tarihinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına bildirildiği ancak İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü tarafından 31 Mart 2013 tarihi itibariyle bu sendikanın üyeliklerinin sonlandırıldığının bildirildiğine değinildi.

Nisan kesintisi usulsüz
MEB’in bu duyurusunun Mayıs Ayında yapılacak yetkili sendika belirleme sürecinde karışıklıklara neden olacağına değinilen yazıda MEB yazısının tebliğ edildiği 30 Nisan 2013 tarihine kadar ülke genelinde tüm işyerlerinde Aktif Eğitim-Sen ile ilgili tüm iş ve işlemler devam ettirildiği ve Nisan ayı aidat kesintilerinin dahi sendika hesabına yatırıldığı belirtildi.

Sendika üyeliklerinin 31 Mart 2013 itibariyle sonlandırılmış olması durumunda Nisan ayında çalınanların maaşlarından Aktif-Sen’e kesilen üyelik aidatlarının usulsüz bir şekilde aktarıldığı iddia edilen yazıda fesih sürecinin MEB'in taşra teşkilatına resmi tebliğ tarihi olan 30 Nisan 2013 tarihi ya da fesih kararının Çalışma ve sosyal Güvenlik Bakanlığına bildirildiği tarih olana 18 Nisan 2013 tarihi itibariyle uygulanması gerektiği belirtildi.


HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.