Bahçe: Yeni bakandan eğitim camiasının, milletin beklentisi çok büyük

Bahçe: Yeni bakandan eğitim camiasının, milletin beklentisi çok büyük

Aktif Eğitimciler Sendikası Genel Başkanı Osman Bahçe, kabine değişikliği sonrasında Milli Eğitim Bakanı olan Nabi Avcı’dan eğitim camiasının, milletin beklentisinin çok büyük olduğunu ifade etti.

 Aktif Eğitimciler Sendikası Genel Başkanı Osman Bahçe, kabine değişikliği sonrasında Milli Eğitim Bakanı olan Nabi Avcı’dan eğitim camiasının, milletin beklentisinin çok büyük olduğunu ifade etti. Bahçe, “Yeni bakanımızın, eski bakanımızın işlediği hataları işlemeden, onun personeli kırma, incitme, üzme gibi yaşamış olduğu talihsizlikleri yaşamadan, daha olumlu katkı ile bakanlığı yapacak olması, bizim en büyük ümidimizdir.” dedi. 

Osman Bahçe, sendikasının Kayseri şubesi hizmet binasının açılış törenine katıldı. Bahçe, 6 aylık ömrü bulunan sendikalarının Kayseri’de 9’uncu şubesini açtığını, bunun sevincini yaşadıklarını söyledi. Kayseri’de sendikalarına üye sayısının bin 300’ü aştığını anlatan Bahçe, şubenin açılışında emeği geçenlere teşekkür etti. 

Bahçe, 2012-2013 eğitim öğretim yılının birinci dönemi ile ilgili değerlendirmede bulunarak, “Birinci dönemi, acısı tatlısı ile kapattık. Her ne kadar acısının daha fazlası olduğunu düşünsek de biz bu süre içerisinde ülkemiz için milletimiz, eğitim için emek veren, taş üstüne taş koyan ve ülkemizde ağır kış şartlarında, ülkemizin Doğusunda, köylerimizde öğretmenlik dışında birçok külfeti de çekerek, ülke insanımıza hizmet eden tüm meslektaşlarımı kutluyorum. Bütün meslektaşlarımıza iyi tatiller diliyorum.” diye konuştu. 

Yeni milli eğitim bakanından beklentilerini açıklayan Bahçe, önceki bakanla ilgili eleştirilerde bulundu. Bahçe, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Yeni bakan değişikliği oldu. Şunu söylemek isterdik eski bakanımızla ilgili. Bakanımız, her şeyi dört dörtlük yaptı. Bütün eğitim çalışanları olarak yaptığı çalışmalar ve attığı adımlardan canı gönülden memnun olduğumuzu söylemeyi çok isterdik. Ama şu anda ümidimiz yeni bakanımızın, eski bakanımızın işlediği hataları işlemeden, onun personeli kırma, incitme, üzme gibi yaşamış olduğu talihsizlikleri yaşamadan, daha olumlu katkı ile bakanlığı yapacak olmasıdır. Bunu ümit ediyoruz.”

“Yeni bakana yeni görevinde başarılar diliyoruz. Hayırlı olsun temennisinde bulunuyoruz.” diyen Bahçe, bakanın işinin çok zor olduğuna dikkat çekerek, “850 bin personeli bulunan bakanlıkta iş yapmak çok zor. 70 milyon ülke insanının paydaş olduğu ortamda herkesi mutlu etmek zor. Bir yandan da işi çok kolay. Tamamen kırılmış, incinmiş ve dökülmüş, incitilmiş eğitim çalışanı var. Karşı karşıya. Yapacağı her güzel çalışma ve adım, söyleyeceği güzel söz milli eğitim camiası tarafından, halk tarafından bağrına basılacağının işareti olacaktır.” şeklinde konuştu. 

"BAKANIMIZ, OKULLARIN ŞARTLARINI İYİLEŞTİRME ADINA ÇALIŞMA YAPMALI"

Osman Bahçe, ülke genelinde birçok okulun şartlarının iyi olmadığını hatırlatarak, eğitim çalışanları adına, millet adına bakandan bazı talepleri olacağını söyledi. Eğitim çalışanlarının, özlük hakları ile ilgili sorunu çok olduğunu ifade eden Bahçe, “Hep beraber ölümü görüp hastalığa razı olmaktan dolayı özlük haklarını geçtik. En temel haklarda sorun yaşıyoruz. Özellikle ülkemizde kırsalda, kıyılarda, köylerde, kenarlarda okullarımızın çalışma şartları çok iyi değil. En azından personelle ilgili, özlük hakları ile ilgili sembolik ya da ciddi iyileştirme yapılmalıdır. Okul ortamlarının, çalışma ortamlarının iyileştirilmesi adına çalışma yapmasını ve adımlar atmasını bekliyoruz. Her geçen gün kötüleşen öğretmenlik mesleğinin itibarının düzeltilmesi için öğretmenlik mesleğinin itibarının korunması ve artırılması için çalışmalar yapmasını bekliyoruz. Bu konuda sendikalarımız hep birlikte hareket etmeye hazırlar.”

"İNSANLAR, MESLEĞİ İLE İNANÇLARI ARASINDA TERCİH YAPMAK ZORUNDA BIRAKILMAMALI"

Osman Bahçe, öğretmenlerin yaşadığı önemli meselelerden birisinin de başörtüsü olduğunu ifade ederek, yeni bakandan beklentilerini şöyle anlattı: “Yeni bakandan, okullarımızın başörtüsü problemlerinin çözümü için adım atmasını bekliyoruz. Bu çağda gelişmiş ülke olarak kendimizi saymak döneminde, insanımız, mesleği ile inançları arasında tercih yapmak zorunda bırakılmamalıdır. Bu sorunun 4+4+4 eğitim sisteminin gerçekleştirilmesi gibi gerçekleştirilmesini istiyoruz. Bekliyoruz. Yeni bakanımız, okullarımızın ekonomik ve temel ihtiyaçlarının karşılanması adına çalışmalar yaparsa öğretmenlerimizin, velilerimizin, öğrencilerimizin gönüllerini fethedeceğini biliyoruz. Biz yeni kurulmuş bir kurum olarak, sizlerden alacağımız güçle eğitimin bütün problemlerini bilimsel çözümler için varız diyoruz. Yapıcı olmak istiyoruz. Samimi olarak önerilerin çözüm yollarına kayıtsız şartsız destek olmaya hazırız.” Konuşmaların ardından, sendikanın yeni şubesinin açılışı yapıldı. 

Açılış törenine katılan Aktif Eğitimciler Sendikası Kayseri Şube Başkanı Ayhan Kaya da şube hizmet birası ve çalışmaları hakkında bilgi verdi. 

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.