Des, Çalışma Hayatı Haksızlık ve Adaletsizliklerle Dolu!

Des, Çalışma Hayatı Haksızlık ve Adaletsizliklerle Dolu!

Çalışma Hayatı Haksızlık ve Adaletsizliklerle Dolu!

 Eğitim Bakanlığı’nın 2013 yılında tamamlamayı planladığı öğretmen ve öğrenci yeterliliklerini esas alan performans sistemini içeren yeni yapılanma çalışmasının öğretmen yetiştirme ve geliştirme sistemini güçlendireceğini söyleyen Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) Genel Sekreteri İshak Çelebi, “Eğitim çalışanlarını teşvik edici sistemlerin, eğitim sistemine kalite, verim ve performans kazandıracağına inanıyoruz” diyerek yeni yapılanma çalışmasını desteklediklerini söyledi.

 

Eğitim sisteminde çağdaş, demokratik ve bilimsel reformlar yapma konusunda cesur adımlar atan Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in yeni yapılanma sistemi ile eğitim çalışanlarının en muzdarip olduğu konulardan birisine daha neşter vurmuş olacağını söyleyen İshak Çelebi,Çalışanla çalışmayanı ayırmayan, gayret edenle etmeyeni aynı kefeye koyan, mesleğine kendini adayanla yan gelip yatana eşit hak ve ücret öngören mevcut sistem baştanbaşa haksız, kör ve adaletsiz muamelelerle doludur. Bu nedenle eğitim çalışanlarının ücret, terfi ve diğer haklarını objektif ve hakkaniyetli bir şekilde performansına göre belirleyecek olan yeni yapılanmanın gerek eğitim sistemine gerekse eğitim çalışanlarına yeni bir ruh, canlanma ve dinamizm getireceğini düşünüyoruz” dedi.

 

Çalışana da çalışmayana da aynı maaşı, aynı ekonomik, özlük ve mesleki hakları layık gören mevcut sistemin devam etmesi durumunda eğitimden verimli ve sağlıklı performans beklemenin boş ve beyhude bir umut olduğunu söyleyen Çelebi, “Öğretmenlerimizin kendini geliştirmesi, pekiştirmesi ve potansiyelini gerçekleştirmesi için adaletli bir personel politikasına ve performansa göre ücret ve terfi sistemine muhakkak geçilmelidir. Aksi halde eğitim sistemindeki torpil, adam kayırma ve taraf tutma geleneğini yıkmak zor olacaktır. Başarısızlığın ve düşük performansın müsebbibi de mevcut çarpık eğitim sistemidir. Aksi halde, düşük verim ve düşük performansı yaratan unsurlar mevcut eğitim sisteminin içinde hayatiyetini her geçen gün artıracaktır” dedi.

 

Başta eğitim bürokratları olmak üzere, tüm eğitim çalışanlarına uygulanmak üzere düşük performanslı öğretmenlere standart maaş, yüksek performanslı öğretmenlere de yüksek maaş öngören düzenlemenin acilen hayata geçirilmesi gerektiğini söyleyen Çelebi, “Eğitim sisteminde verim ve kalite böyle artar. Eğitim sisteminin paraziti haline gelen dershane zorunluluğu böyle azalır. Profesörlük unvanını aldıktan sonra hiçbir yayın çıkarmayan, mastır ve doktora öğrencisi yetiştirmeyen birçok akademisyenimiz var. Objektif ve adaletli olmak kaydıyla performansa dayalı ücretlendirmenin en kısa zamanda yürürlüğe konulması gerekiyor” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.