DES: Maaşları yarıya düşen öğretmenler emekli olmak istemiyor

DES: Maaşları yarıya düşen öğretmenler emekli olmak istemiyor

Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) Genel Başkanı Gürkan Avcı, öğretmenlerin ek göstergelerinin düşük olması ve emekli olduklarında ellerine geçen paranın yarı yarıya azalması nedeniyle emekli olmak istemediklerini öne sürdü. Emekliliği...

Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) Genel Başkanı Gürkan Avcı, öğretmenlerin ek göstergelerinin düşük olması ve emekli olduklarında ellerine geçen paranın yarı yarıya azalması nedeniyle emekli olmak istemediklerini öne sürdü. Emekliliği hak etmiş 200 bin civarındaki öğretmenin emekli olmayı düşünmediğini söyleyen Avcı, “Son yıllarda özellikle ekonomik nedenlerle toplam öğretmen sayısının 100’de biri ancak emekli oluyor. Emekliliği gelmiş öğretmenlerimiz birtakım iyileştirme ve teşviklerle özendirilerek hak ettikleri, mutlu emeklilik hayatına kavuşturulmalıdır. Bunların yerine atanmayı bekleyen 230 bin öğretmen adayı arasından atama yapılabilir.” dedi.

GEÇEN YIL 62 BİN ÖĞRETMEN ATANDI, 7 BİN 600 ÖĞRETMEN EMEKLİ OLDU

Yeni atanan öğretmen ile emekliye ayrılan öğretmen sayıları arasında yıllar geçtikçe oransal bir çarpıklık oluşmaya başladığına dikkat çeken Avcı, “2009 yılında 24 bin, 2010 yılında 41 bin, 2011 yılında 62 bin öğretmen atanmıştır. Oysa yıllar itibarı ile emekliye ayrılan öğretmen sayısı ise azalmaktadır. 2000’li yılların başlarında emekli olan öğretmenlerin sayısı yılda 30 bin civarlarında seyrederken, 2009 yılında 10 bin, 2010 yılında 9 bin 500, 2011 yılında ise 7 bin 600 öğretmen emekli olmuştur. Bunun nedeni öğretmenlerin emekli olduğunda maaşların azalmasından kaynaklanmaktadır.” değerlendirmesini yaptı.

"ÖĞRETMENLERİN EK GÖSTERGELERİ 3600’E YÜKSELTİLMELİDİR"

Emekliliği gelmiş öğretmenlerin, çocuklarının üniversite eğitimi görmesi, dershane masrafları, sağlık harcamaları gibi çeşitli nedenlerle geçim sıkıntısının arttığını vurgulayan Gürkan Avcı, “Öğretmen emekli olduğunda eline geçen ücret yarıya yakın azaldığında ekonomik sorunlar katlanacaktır. Bu sorun ve sıkıntının çözümü öğretmenlerin ek göstergelerinin 3600’e yükseltilmesidir. Emekliye ayrılan öğretmen, çalışırken aldığı maaşın 2/3 ünü alabilmelidir ki ek göstergenin yükseltilmesi bunu sağlayacaktır.” diye konuştu.

Eğitimde önemli bir değişim ve dönüşüm yaşandığını dile getiren Avcı, yapılan eğitim reformlarının Türkiye’yi dünya standartlarına ve 2023 hedefine yaklaştırdığını söyledi. Eğitimde yakalanan pozitif trendin yaşanan sorun, aksaklık ve yanlış uygulamaların telafi edileceği hususunda ümitvar bir hava oluşturduğunu kaydeden Avcı, sözlerini şöyle sürdürdü: “Birçok başarılı politikalara imza atan Milli Eğitim Bakanlığı’nın eğitimde devrim ve reformlara devam etmesini istiyoruz. Özellikle ihtiyaç duyulmayan alanlarla ilgili kimi eğitim fakültelerinin kontenjanları azaltılmalı, kimileri ise kapatılarak, ihtiyaç duyulan alanlara yönlendirilmelidir. Gençlerimizin işsizliğe, umutsuzluğa mahkûm edilmemesi için hızla adımlar atılmaya başlanmalıdır. Atanmayı bekleyen öğretmen adaylarının hükümetin teşvik kapsamına aldığı ve desteklediği özel okullar maharetiyle istihdam edilebileceğini ve bunun için de halen yüzde 2'lerde seyreden özel okulculuğun özendirilerek yüzde 10 seviyelerine yükseltilmesi gerektiğine inanıyoruz.”

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.