Eğitim İş,Akp Sağlığa Zararlıdır Dağıttığı Sütler Bozuk Çıktı

Eğitim İş,Akp Sağlığa Zararlıdır Dağıttığı Sütler Bozuk Çıktı

Eğitim İş Sendikasından Yapılan Açıklama

   AKP SAĞLIĞA ZARARLIDIR!  AKP’NİN DAĞITTIĞI SÜTLER BOZUK ÇIKTI.

         

AKP’nin eğitimde uyguladığı popülist politikaların yeni bir örneği olan anasınıfı ve ilköğretim birinci kademe öğrencilerine süt dağıtma projesi ilk günden çocuklarımızın sağlığını tehlikeye atacak boyutlara ulaşmıştır. Altyapı ve düzenlemeler yapılmadan dağıtılmaya kalkışılan sütlerle bu gün yüzlerce öğrencinin süt zehirlenmesi haberleri arka arkaya geldi. Öyle görünüyor ki, sorunlar her gün artarak devam edecektir. 
         
Hiç kuşkusuz geleceğimiz olan öğrencilerimize, sağlıklı bireyler olarak yetişmelerinde devletin katkı sağlaması son derece doğru bir karardır. Sütün çocuk gelişiminde ve insan sağlığındaki katkıları düşünüldüğünde kararın doğruluğu tartışılmaz. Ancak bu tür uygulamalara geçmeden önce gerekli düzenlemelerin ve altyapının hazırlanması gerekirdi. Okullara sütlerin saklanabileceği bir oda ve bozulmayı engelleyecek boyutta soğutucu dolaplar yerleştirilmeliydi.
Bu alt yapıyı oluşturmayan Milli Eğitim Bakanlığı, birçok uygulamada olduğu gibi birilerine rant sağlama hevesiyle konunun uzmanlarına danışmadan projeyi hayata geçirmiştir. Milli Eğitim Bakanlığı süt zehirlenmeleri de dahil çıkabilecek her tür sağlık sorununa karşı velilere imzalatılan formlarla sorumluluktan kurtulmayı hedeflemektedir.
       
  Milli Eğitim Bakanlığı süt dağıtma projesi ile öğretmenin sırtına yeni bir angarya yüklemiştir. Dağıtılacak olan sütün takibinden ve raporlarının hazırlanmasından, boş süt kutularının poşetlenmesine kadar tüm sorumluluk öğretmenlere bırakılmıştır. Yine bozuk sütlerden dolayı çocuklarını hastanelere götürmek zorunda kalan bazı veliler öğretmenlerimizle çatışma noktasına gelebileceklerdir. Böylece öğretmene yönelen şiddet daha da artacaktır.
          Eğitim-İş olarak projenin sosyal yönünün doğru olduğu inancındayız. Yalnız yetkililerden sütlerin poşetlenmesi, korunması ve öğrencilerimize dağıtılmasına kadar geçen her aşamasının ciddi bir denetime tabi tutulmasını istiyoruz.
                                              Merkez Yönetim Kurulu

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.