Eğitim Sen ,Başbakan Öğretmenlerin Emeğini Aşağılamaktan Vazgeçmeli

Eğitim Sen ,Başbakan Öğretmenlerin Emeğini Aşağılamaktan Vazgeçmeli

Başbakan Öğretmenlerin Emeğini Aşağılamaktan Vazgeçmeli, Sorunlarımıza Kalıcı Çözümler Üretmek İçin Çalışmalıdır!

Eğitim Sen Merkez Yürütme Kurulu’nun “Başbakan Öğretmenlerin Emeğini Aşağılamaktan Vazgeçmeli, Sorunlarımıza Kalıcı Çözümler Üretmek İçinÇalışmalıdır!” başlıklı açıklama metni. 25 Mayıs 2012. 

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’ingöreve geldikten sonra yaptığı her konuşmada eğitim emekçilerinin emeğiniaşağılayan, az çalıştıklarını, çok para aldıklarını ima eden suçlamalarına Başbakan da katıldı. Başbakan, “Biröğretmenin en düşük olanı 1624 lira alıyor. Haftada 15 saat karşılığı alıyor.Peki, düz bir memur ne kadar çalışıyor? 40 saat. Bir de tatili var. Yılda ikiay. Düz memurun tatili 20 gün. Bu haksızlık değil mi?” şeklindekiaçıklamasıyla, tıpkı Milli Eğitim Bakanı gibi, eğitim emekçilerinin taleplerinden ve haklı mücadelesinden duyduğu rahatsızlığı dile getirmiş, öğretmenlerle diğer kamu emekçilerini karşı karşıya getirmeye çalışarak “ucuz hesaplar” hesaplar peşinde olduğunu göstermiştir. 


Başbakanı bu şekilde konuşmaya veöğretmenlerin aldıkları ücreti tartışma konusu yapmasına iten en önemli neden23 Mayıs grevinin yarattığı etki ve Hükümet cephesinde oluşturduğu tedirginliktir.


23 Mayıs grevinin ülke çapındaetkili olması, özellikle eğitim işkolunda katılımın yüzde 100’e yakıngerçekleşmesinin ardından, greve ciddi bir katılım gösteren eğitim emekçilerinihedef alan açıklamalar yapılması manidardır.   


Başbakan’ın izinden giden MilliEğitim Bakanının daha önce Türkiye’de öğretmenlerin az çalıştığı yönündekiaçıklamaları olmuştu. Bakan Bey, Türkiye’deki ilköğretim öğretmenlerin yıllık870 saatlerini okulda geçirdiğini, bu rakamın OECD ortalamasının 312 saataltında olduğunu iddia etmiş ve öğretmenleri “az çalışmakla” suçlamıştı.Başbakan’ın öğretmenlerin aldıkları ücreti tartışma konusu yapması kabul edilebilir bir durum değildir.   


Başbakana hatırlatmak isteriz ki,Türkiye’de öğretmenler sadece derslere girmemekte, bunun yanı sıra, özellikleson yıllarda yaygınlaşan Toplam Kalite Yönetimi, İlköğretim KurumlarıStandartları uygulamaları, TEFBİS, ADEY, RİDEF vb ek işlerin yanı sıra, yaklaşık3600 anket sorusunu yanıtlamak, bakanlığın ödenek ayırmadığı okullara bağıştoplamak için kermes düzenlemek vb gibi angarya işlerle ders dışı zamanlarda da yoğun bir mesai harcamaktadır. Tüm bu unsurları göz önüne alarak baktığımızda,Türkiye’de öğretmenlerin iş yükünün son derece ağır, harcadıkları emeğinkarşısında aldıkları ücretin ise diğer OECD ülkelerine göre oldukça az olduğu görülmektedir. 
Türkiye’deki öğretmenler, diğer OECD ülkeleri ile kıyaslandığında toplumsal statüleri, ekonomik, sosyal veözlük hakları açısından oldukça geri durumdadır. OECD’nin son olarak açıkladığıBir Bakışta Eğitim Raporu 2011’e göre Türkiye’de çalışan öğretmenler, diğerülkelerdeki meslektaşlarına göre çok daha fazla çalışmaktadır.


Ülkelere Göre Öğretmenlerin Toplam Zorunlu Çalışma Saatleri (Yıllık)
Yukarıdaki tabloda da görüleceği üzere, OECD üyesi ülkelerden seçilen 10 ülke arasında enyüksek çalışma saatlerine sahip olan ülke birlikte Türkiye’dir. Öğretmenlerin yıllık zorunlu çalışma saati Türkiye’de 1808saat olarak hesaplanmıştır. Oysa bu kriter çerçevesinde Türkiye’nin de üyesi olduğu OECD ortalaması 1663 saattir.Türkiye’de öğretmenler, OECD ortalamasından her yıl 145 saat daha fazlaçalışmakta, söz konusu fazla çalışmaya karşılık, diğer ülkelerdekimeslektaşlarına göre daha düşük ücret almaktadır. Başbakanın eğitim emekçilerinin çalışma ve yaşam koşullarını göz ardı ederek, yaptığı açıklamahükümetin eğitim emekçilerine hangi gözle baktığını göstermektedir. 


Bugün AKP’ninuyguladığı sermaye yanlısı politikalar nedeniyle eğitim emekçilerinin yüzde80’i borçludur ve üçte ikisi geçinebilmek için ek iş yapmak zorundakalmaktadır. OECD ülkeleri içinde en düşük ücreti ülkemiz öğretmenleri almasınarağmen, Başbakan’ın sanki öğretmenler yüksek ücret alıyorlarmış gibi bir açıklama yapması anlaşılır değildir. 


Başbakanın Türkiye’deöğretmenlerin ve diğer kamu emekçilerinin çalışma ve yaşam koşullarını bizlerdençok daha iyi bilmektedir. Başbakan şunu çok iyi bilmelidir ki eğitimemekçilerinin emeğine hakaret ederek, hükümet olarak yaptığı yanlışlarınüzerini örtemez. 


Eğitim Sen olarak Başbakanasesleniyoruz; yıllardır ülkenin dört bir yanında bin bir sorunla boğuşarak görevlerini yerine getirmeye çalışan öğretmenlerden özür dilemeli ve eğitimemekçilerinin emeğini aşağılamaktan vazgeçmelidir. 
HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.