GÜNDOĞDU'dan Flaş Açıklama

GÜNDOĞDU'dan Flaş Açıklama

Memur Sen ve Eğitim Bir Sen Genel Başkanı Ahmet GÜNDOĞDU Ankara Başkent Öğretmen evinde yapılan Memur sen tüzük tadil kongresinde Eğitim Bir Sen Genel Başkanlığı İçin

Memur-Sen, olağanüstü tüzük kongresine gitti. Memur-Sen, 10 Kasım 2012 yani bugün saat 10.30'da başlayan Başkent Öğretmenevi'nin Konferans Salonunda Tüzük Tadil Kongresi gerçekleştirildi.

Tüzük değişikliğinde, 4688 kanunda yapılan değişiklikle sendika ve konfederasyonlara tanınan yeni hakların etkin kullanımı için gerekli değişiklikler yapıldı.


Tüzük Tadil Kongresi'nin yasanın değişmesiyle gündeme geldiğini söyleyen Ahmet Gündoğdu, yasanın geç çıkmasını eleştiren bir konfederasyon olarak, tüzük değiştirmek için genel kurul süresini beklemenin şık olmadığını düşündüklerini ifade etti. Sendikal yapıda bazı ünvan ve tanımlarda sıkıntı olduğunu söyleyen Gündoğdu, görev ünvanlarının yeniden düzenlenmesini düşündüklerini kaydetti. Genel Kurul süresinin 4 yıla çıkarılmasını delegelerin kabul etmesi halinde buna uyacaklarını, kabul edilmemesi halinde yollarına devam edeceklerini kaydetti. Uluslar arası örgüt kurma hakkıyla Gençlik Komisyonu oluşturulmasının da gündemlerinde olduğunu belirten Gündoğdu, ITUC ve ETUC'a müracaatlarının, buradan Brüksel'e gidenlerin klavuzluğunda gerçekleşmediğini söyleyen Gündoğdu, uluslarası örgüt kurma ve üye olma hakkının kabul edilmesiyle bu engeli de aşacaklarını ifade etti.


Memur-Sen'in, Van Depremi sonrası başlattığı yardım kampanyası, Myanmar'daki Müslümanların katliamını duyurmak için gerçekleştirdiği etkinlik ve başlattığı yardım kampanyasının yanı sıra Samsun'daki selzedelerin yardımına koştuklarını belirten Gündoğdu, bir bütün olarak Memur-Sen'in her kademesenin seferber olduğunu kaydetti. Bangladeş'te Mehmet Akif İnan adına bir yetimhane yapacaklarını söyleyen Gündoğdu, oradaki Müslümanların ve yetimlerin yardımına koşmanın savundukları değerlerin bir gereği olduğunu belirtti.


Belediyelerdeki sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesinin Memur-Sen'in bir başarısı olduğunu ifade eden Gündoğdu, TRT, Gençlik ve Spor Bakanlığı gibi kurumlardaki sözleşmelilerin kadrolu olması için çalışmaların sürdüğünü belirtti.Promosyonların tamamının çalışana verilmesini sağlayanın, ek ödemeleri başlatanın, 4-C'lilerin çalışma sürelerinin 11 ay 28 güne çıkarılmasını sağlayanın ve 4+4+4 Eğitim Sistemine geçiş'in Memur-Sen'in başarısı olduğunu söyleyen Gündoğdu, bu başarıda emeği geçen Memur-Sen ailesinin bütün mensuplarına teşekkür etti.


Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet GÜNDOĞDU'nun bu açıklamaları salonda büyük alkış aldı. Tüzük kulislerinde yaptığımız görüşmelerde Genel başkan Ahmet GÜNDOĞDU'nun bu kararının Memur Sen'in ve bağlı sendikaların ne kadar demokrasiyi benimsediğini ve özümsediğini göstermesi açısından örnek bir davranış ve açıklama olduğu izlenimini edindik. 


Genel Başkan Ahmet GÜNDOĞDU, 4688 sayılı yasa gereği Eğitim Bir Sen Genel Başkanlığı için 2 yıl daha görev yapacak ve 2 yıl sonra bu görevinden ayrılacak. Yapılacak olan kongrede delegenin tercihine göre Eğitim Bir Sen Yeni Genel Başkanını seçecek.


HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.