Mahkeme: Disiplin Cezasında Zamanaşımı Dikkate Alınmalıdır

Mahkeme: Disiplin Cezasında Zamanaşımı Dikkate Alınmalıdır

Mahkeme: Disiplin Cezasında Zamanaşımı Dikkate Alınmalıdır

 

Disiplin cezası verme yetkisi zamanaşımına uğradıktan sonra verilen kademe ilerlemesinin durdurulması cezası yargıdan döndü.

Batman İdare Mahkemesi, okul müdür vekili olarak görev yaparken, 2008’de kurumundan aldığı hasta muayene istek formu ile başvurduğu sağlık kurumu tarafından düzenlenen hastalık raporunu, Ağustos 2008 celp döneminde askerlik şubesine ibraz eden üyemize, raporun gerçeği yansıtmadığı gerekçesiyle açılan disiplin soruşturması sonucunda verilen “bir yıl kademe ilerlemesinin durdurulması” cezasını iptal etti.

Kararda,  kademe ilerlemesinin durdurulmasına dayanak gösterilen raporun 2008’de verildiği dikkate alındığında, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 127. maddesi gereği en son iki yıl içerisinde disiplin cezasının tesisi gerekirken, bu süre geçirildikten sonra 2011 tarihli işlemle verilen disiplin cezasında ceza verme yetkisinin zamanaşımına uğradığı, bu şekilde verilen kademe ilerlemesinin durdurulması cezasında hukuka uyarlılık bulunmadığı ifade edildi.  

 Mahkeme kararı için tıklayınız

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.