Nöbetçi öğretmenlere servis kontrolü dayatması doğru değil

Nöbetçi öğretmenlere servis kontrolü dayatması doğru değil

Nöbetçi öğretmenlere görev tanımlarında bulunmamasına rağmen okul öğrenci servislerinin denetimlerini yapmaları yönünde verilen görevler angaryadır.

Türk Eğitim Sen Kocaeli 1 Nolu Şube Başkanı Yaşar Şanlı, günlük zamlar, enflasyon oranları, okul servisleri ve nöbetçi öğretmen konularıyla alakalı yazılı bir açıklama yaptı. Memura enflasyonla orantılı zamlanması gerektiğini belirten Şanlı, “ Memur maaşlarının da yeniden değerlemeye ihtiyacı var” dedi.

‘CEBİMİZE GİRMEDEN GERİ ALIYORLAR’

Hazine ve Maliye Bakanlığı yeniden değerleme oranlarını yüzde 36,2 olarak belirledi. Buna göre vatandaştan alınacak vergi, resim ve harçlar yüzde 36,2 oranında zamlanacak. Bir tarafta memur ve emeklilere yüzde 5+7 zam yapılırken diğer tarafta vergilerin yüzde 36,2 artması büyük bir tezat içeriyor. Vergi öderken yüzde 36,2 zamla karşılaşıyoruz ama cebimize giren para sadece yüzde 5+7 artıyor. O da resmi olarak yüzde 20’lere dayanmış enflasyon kadar bile değil. Verirken cimri alırken bonkör olunca çalışanların bir cebine girmeden öbür cebinden fazlasıyla geri alınan zamlarla karşılaşıyoruz.

‘1000 TL SEYYANEN ZAM’

Açıklamalarını sürdüren Türk Eğitim Sen Kocaeli 1 Nolu Şube Başkanı Yaşar Şanlı, “Dolayısıyla sürekli değer kaybeden memur maaşının da yeniden değerlemeye ihtiyacı var. Bu noktadan bakınca kamu çalışanlarının gelirlerinin erimemesi için makul olan oranın en az yeniden değerleme oranı olan yüzde 36,2 olması gerekiyor. İşte bu yüzden biz, ‘Nimette de külfette de adalet’ diyoruz. Bu adaletin sağlanması için derhal maaşlara 1000 TL seyyanen zam ve ayrıca yüzde 3 enflasyon zammının üzerine refah payı istiyoruz” ifadelerini kullandı.

‘SERVİSLERİ ÖĞRETMEN DENETLEYEMEZ’

Nöbetçi öğretmenlere yaptırılan servis denetimini de eleştiren Şanlı, “Nöbetçi öğretmenlere görev tanımlarında bulunmamasına rağmen okul öğrenci servislerinin denetimlerini yapmaları yönünde verilen görevler angaryadır. Bu hususta sendikamızın eylem kararları da mevcuttur. Ayrıca öğretmenlik bir uzmanlık mesleğidir. Bizden beklenen sınıfta uzmanlık alanımıza uygun ders vermemizdir. İçişleri Bakanlığı’nın yapması gereken denetimler bu hususta hiç formasyonu olmayan okul idarecilerine ve öğretmenlere verilemez. İşini düzgün yapan saygılı şoför esnafımızı tenzih ederek söylüyorum ki saygı sınırı kalmamış şahıslarla eğitimciler muhatap edilemez!” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.