Sendikal basın açıklamalarına sınırlama

Sendikal basın açıklamalarına sınırlama

Basın açıklaması sırasında, kamu düzenini bozacak şekilde, toplu yürüyüş yapılamayacak

İçişleri Bakanlığı illere gönderdiği yazısyla "basın açıklamasından" ne anlaşılması gerektiğini belirtti.

2 Kasım 2012 tarihinde illere gönderilen yazıda, "şiddet içermeyen, kamu düzenini bozmadan, makul sürede (en fazla iki saati geçmemek üzere) gürültü ve çevre kirliliğine yol açmadan, yaya ve araç trafiğine engel olmayacak sayıda katılımla gerçekleştirilen yazılı veya sözlü açıklamaların basın açıklaması olarak değerlendirilmesi gereltiği belirtilmiştir.


Ayrıca, yazılan resmi yazıya göre, basın açıklaması yapmak amacıyla bir yerden başka bir yere kamu düzenini bozacak şekilde gösteri amaçlı toplu yürüyüş de yapılamayacak. Yine el ile taşınabilir ses yükseltici cihazlar dışında ses yükselten cihaz kullanılamayacağı, bu amaçla sabit paltform kurulamayacağı belirtilmiştir.

Bakan Şahin, bu genelge hükümlerine aykırı hareket edilmesi halinde 2911 sayılı toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa göre işlem yapılmasını istedi.


HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.