Türkiye Özgürlüğe 12 Milyon 300 Bin İmza Attı!

Türkiye Özgürlüğe 12 Milyon 300 Bin İmza Attı!

Memur-Sen'in kamuda kıyafet özgürlüğü için 14 Ocak'ta Türkiye genelinde başlattığı ‘Özgürlük İçin 10 Milyon İmza' kampanyası rekor sayıyla sonuçlandı. Bir ay içinde 81 il ve yüzlerce ilçede kurulan standlar ile www.ozgurlukicin10milyonimza.com sitesi üzerinden toplanan imza sayısı 12 milyon 300 bini buldu.

 İllere göre tasnif edilen imzalar, klasörler haline getirildi. İmzalar Memur-Sen   yönetimi tarafından başbakanlığa sunulacak. Gelişmelerle  ilgili genel merkez binasında basın açıklaması yapan Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, milletin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirdiğini belirterek, şunları kaydetti: “Milletimiz,  Özgürlük  İçin 10 Milyon İmza  Kampanyası 'na  katılarak  üzerine düşeni yaptı. Memur-Sen olarak bizler de  üyelerimize , ülkemize karşı bir sorumluluğumuzu daha yerine getirmiş olmanın vicdani rahatlığını yaşıyoruz. Milletimizin yasakların kaldırılmasına yönelik   taleplerini , 12 milyon 300 bin imzalı dilekçe olarak Başbakanlık'a sunacağız. Bundan sonra sorumluluk hükümetindir, TBMM'nindir, siyaset kurumunundur.”


MİLLET, ‘ÖZGÜRLÜK' DEDİ…

Özgürlük    kampanyasını  belirledikleri sayının üzerinde tamamlanın mutluluğunu yaşadıklarını dile getiren Gündoğdu,  kampanyanın  sonucu hakkında şu bilgiyi verdi: “  Özgürlük   sevdalılarının çalışmalarıyla toplanan imza sayısı beklediğimizin üzerinde bir rakama ulaştı. Buna göre standlardan gelen imzalar 10 milyon 400 bini bulurken, www. ozgurlukicin10milyonimza .com  internet  sitemiz üzerinde toplanan imza sayısı ise 1 milyon 900 bin oldu. Toplamda, 12 milyon 300 bin imzaya ulaştık.” Bu tablonun, milletin  özgürlüklerden  yana tavır aldığının göstergesi olduğuna dikkat çeken Gündoğdu, “Milletimiz, attığı imzalarla darbecilerini yargılayan Türkiye'nin, darbe anayasasıyla   yönetilmekten   ve bu anayasa da bile yer almayan kılık-  kıyafet     yönetmeliği   ile kamu görevlilerinin  özgürlüklerini kısıtlaması ayıbından kurtulmak istediğini de beyan etmiştir” ifadelerini   kullandı  .

BU AYIPTAN KURTULMALIYIZ

Söz konusu   yönetmelik   üzerinden kamuda   çalışan   kadınların kategorize edildiğini belirten Gündoğdu,  kadınlar   arasında açık bir şekilde ayrımcılık yapıldığını söyledi. Gelinen nokta itibariyle Türkiye'nin artık darbe anayasasının ürünü yasakçı   yönetmenlikten   kurtulması gerektiğini vurgulayan Gündoğdu “Kamu görevlilerinin saç, sakal,   bıyık  , favori ve tırnak uzunluğu ile ilgilenen, kadınlara başı açık olmayı dayatan,   ayakkabının   topuk boyuna karışan, yasal bir dayanağı olmayan 1982 model darbe dönemi kalıntısı kılık-  kıyafet     yönetmeliğini   artık çöpe atmalıyız” ifadelerini   kullandı  . Son yıllarda Türkiye'de siyasi,  sosyal   ve ekonomi alanında önemli dönüşümlerin yaşandığını hatırlatan Gündoğdu, temel hak ve  özgürlüklerin    kullanımı   noktasından beklenilen   uygulamaların     hayata  geçirilemediğini söyledi.  Yönetmelik   ve kısmi düzenlemelerle demokratikleşmenin mümkün olmayacağının  altını  çizen Gündoğdu, bireysel hakların anayasayla teminat  altına  alınması gerektiğini söyledi. 12   Eylül  referandumuyla başlayan demokratikleşme sürecinin   yeni   anayasayla devam etmesi gerektiğini her seferinde vurguladıklarını belirten Gündoğdu, Meclis'te grubu bulunan siyasi partilerin seçim vaadi olan  yeni   anayasa sözünü tutmalarını istedi. Gündoğdu, “Bu konuda üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmeyenleri milletimiz, bir sonraki seçimde affetmeyeceğini önceki örneklerinden biliyoruz” hatırlatmasını yaptı. Gündoğdu, imzaların başbakanlığa teslim edilmesinden sonra   kıyafet   yasağıyla ilgili bir düzenleme yapılmadığı takdirde, başka eylemlere başvuracaklarını söyledi.


GÖZYAŞIYLA GELEN DUA …

Yurtiçi ve dışından kendilerine ulaştırılan   formlarda   yer alan imzaların görünenin ötesinde bir anlam barındığını söyleyen Gündoğdu, “Bunlar salt imza olmanın ötesinde; vefa, onur, inanç, kararlılık, dirayet, kardeşlik ve umudun kendisidir” tespitini yaptı.  Kampanya  süresince Anadolu insanına has onlarca  güzel  olaya şahit olduklarını söyleyen Gündoğdu, Karaman'dan bir anıyı paylaştı: “Karaman'ın merkeze uzak bir mahallesinde yaşayan 80 yaşındaki  Hacı  Akdoğan amcamız, imza atma talebini ev halkına iletir. Ev halkı,   formun   eve getirilip imza atması yönünde kendisine teklifte bulunur. Ancak değerli büyüğümüz, bunu kabul etmez. İlerlemiş yaşına rağmen Memur-Sen  İl  Temsilciliği'ne gider ve gönlünü rahatlatan imzayı atar. Çünkü her Anadolu insanı gibi özgürlüğün emek, mücadele gerektirdiğine inanır. Bu vefa dolu insan, kampanyayı başlatanlara gözyaşları içinde, ‘Allah'ım öncelikle millet adına bu kampanyayı başlatanları davalarında muvaffak eyle. Sonra da başörtüsü yasağının kaldırıldığı o günü görmeyi bana da nasip et' şeklinde dua eder”

YURT DIŞINDAN GELEN MEKTUP…

Kampanyaya yurt dışında da destek geldiğini anlatan Gündoğdu, Almanya'da kendilerine ulaşan bir e-postanın içeriğini de paylaştı: “Almanya'da doğup büyüyen gurbetçimiz Gülay Özgüner'in başörtülü olmadığını özellikle belirterek gönderdiği e-posta, kampanyamızın milletimizin ortak talebinin olduğunun bir göstergesidir. Başörtüsü yasağına isyan eden bu kardeşimiz, yaşadığı kasabada market çalışanlarının da desteğiyle topladığı 89 imzayla kampanyamıza sadece katılmamış anlamlı bir katkı da sunmuştur.”

Gündoğdu, son olarak kampanya sürecinde kendilerine destek olan kişi ve kurumlara teşekkür ederek sözlerini bitirdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.