Öğretmen açığı var ama bakana göre Öğretmen Atamaları doyuma ulaşıldı

Öğretmen açığı var ama bakana göre Öğretmen Atamaları doyuma ulaşıldı

Öğretmen ataması rakamlarında her geçen yıl düşüşler yaşanıyor. Atama sayısı düşerken her yıl yeni öğretmen adayları da okullarından mezun olarak atama hakkına sahip oluyor.

Atama sayılarında düşüş ve karma atama sistemi ile birçok öğretmen adayı mağdur oldu. Daha önceki yıllarda ortalama 40 bin öğretmen ataması yapılırken 2020 yılında 20 bin atama yapılmış, yapılacak olan 15 bin atama ise karma atama sistemine çevrilerek mağduriyetlerin artmasına sebebiyet verildi. Atamalarda rakamlar düşse de MEB’in öğretmen açığının 100 binin üzerinde olduğu bilinmekte. Bu açığın kapatılması için ise ücretli öğretmenlik sistemi devreye sokularak asgari ücretin altında çalışan binlerce öğretmenin ortaya çıkmasına sebep olunmuştu.

NASIL DOYUMA ULAŞILDI?

Bakan Özer’in öğretmenlik atamaları ile ilgili yaptığı açıklama ile ilgili akıllara gelen MEB’in 100 binin üzerinde öğretmen açığı olduğu, bu açığı karşılamak için uygulanan ve 70 bin öğretmenin olduğu ücretli öğretmenlik sistemi gibi veriler ile öğretmen atamalarında nasıl doyum noktasına ulaşıldığı sorusu soruldu. Bakan Özer, doyum noktası açıklamasının ardından 3 bin yeni anaokulu açılacağını duyururken, atamalarında bu rakamlar doğrultusunda şekilleneceğini belirtmesi ile diğer alanlarda yapılacak atamaları ne kadar etkileyeceği ise diğer bir soru olarak akıllara geldi.

“DOYUMA ULAŞAN YER, ATAMA BEKLEYEN ÖĞRETMEN SAYILARI”

Bakan Özer tarafından yapılan açıklama ile ilgili gazetemize açıklamalarda bulunan Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanı Mehmet Alper Öğretici, Bakan Özer’in ‘Ciddi bir doyuma ulaştık. Atamalarda ağırlık verdiğimiz alanlara öncelik vereceğiz’ açıklamasını tekrar hatırlatarak, “100 binin üzerinde öğretmen açığı varken, 70 binin üzerinde ücretli öğretmen görev yaparken nasıl doyuma ulaşabiliriz? Doyuma ulaşılan yer atama bekleyen öğretmen sayısıdır. Bu sayıyı da her geçen gün daha da artırmamak için eğitim fakültesi kontenjanları düşürülmelidir” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.