GEÇİCİ GÖREVLENDİRMELER SONA ERİYOR

GEÇİCİ GÖREVLENDİRMELER SONA ERİYOR

GEÇİCİ GÖREVLENDİRMELER SONA ERİYOR!

Sayın Bakanımızın geçici görevlendirmelerin 15 Haziran’da sona ereceğini açıklarken aklıma bu hususta daha önce yazdığım yazılar ile Derneğimizin basın açıklamaları geldi.

“Sanal Delikanlılar ve geçici görevlendirmeler”


“Teşekkürler Sayın Bakanım”


“Geçici görevlendirmelerin peşini bırakmayacağız”


“Emaneti ehline teslim etmek”


“Vızıltı”


“Tehdit ve şantajlara boyun eğmeyeceğiz”


“Yargıya taşıyacağız”


“Geçici görevlendirme iptallerinden kimler etkilenecek” vb..


O günlerde bu yazılarımızdan dolayı dostlarımızdan bile eleştiri aldık. Başka bir konunuz yok mu, sürekli aynı şeyleri yazıyorsunuz. Geçici görevlendirmeler olmazsa, yazacak bir şeyiniz kalmayacak diye hep eleştirildik. Hatta eleştiriden de öte hakarete de uğradığımız oldu. Dernek ile ilgili saçma sapan yorumlar da yapan oldu. Derneğin arkasında kimler var, kimler destekliyor bunları diye eleştirildik. Oysa itiraz ettiğimiz geçici görevlendirmeler; kadrolu şube müdürü varken, ilçe milli eğitim müdürlüğü görevlerinin okul yöneticilerine tevdi edilmesi idi. Yasalara uyulmasını talep ediyorduk. Bu konuda teklifimiz illerde geçici görevlendirme komisyonları kurulmasıdır. Milli Eğitim Bakanlığımızda geçici görevlendirmeler bir şekilde yapılacaktır. Yönetici kadroların tamamını doldurmak mümkün görünmüyor.


Daha sonra Bakanımızın yazılı talimatına rağmen, bazı valiliklerce hülle yapılıp tekrar aynı görevlendirmelerin yapıldığını da gördük.


Bir ilçede kadrolu şube müdürü; yasalara aykırı ilçe milli eğitim müdürü olarak görevlendirilen okul yöneticisinden, adeta kurtulmak için mahkeme kararı çıkarttı. Mahkeme, geçici görevlendirilen ilçe müdürünü görevden uzaklaştırınca ancak şube müdürü geçici olarak görevlendirildi. Kısa zamanda geçici görevlendirmeler konusunda nereden nereye gelindiğini göstermek için bunları yazdım.


Şimdilerde ise İl/ilçe şube müdürleri, il milli eğitim müdür yardımcıları ve ilçe milli eğitim müdürlerinin yer değiştirme yönetmeliği ile ilgili yazılar yazıyoruz diye eleştiriliyoruz. Hem de dost bildiklerimiz tarafından… KHK de bölge hizmeti ve performans kriterine göre yer değişikliğinin yapılacağı hüküm altına alınmış. Yakın zamanda ise yönetmeliği yayınlanacak. Bunun rotasyonu gündeme getirip, getirmememiz ile ilgisi yok. Adaletli bir yönetmeliğin yayınlanmasını talep ediyoruz. Yönetmeliğin yayınlanmasının ertelenmesi sadece bu uygulamayı bir yıl geciktirecektir. Böyle bir talebin doğru olmadığını düşünsem de bu konuda takdir Sayın Bakanımıza aittir. Ama eninde sonunda bu uygulama hayata geçecek gibi… Bir yıl ertelenir, gelecek yılda seçimler dolayısıyla iptal edilebilir gibi bir düşünceye kapılmamak gerekir diye düşünüyorum. Dört gün boyunca izlediğim Sayın Genel Müdürümüz ve Sayın Bakanımızın konuşmalarından ben yönetmeliğin yayınlanmaması gibi bir uygulamanın olacağı sonucunu çıkarmadım. Boşuna heveslenmeyelim.


Bu iki konuyu yazarken de şunu ifade etmek istiyorum. Dernekte ki arkadaşlarımız ile birlikte doğruları ifade etmeye çalışıyoruz. Biz bunları yazıyoruz, gündeme getiriyoruz diye yazdığımız her problemimiz çözülecek gibi bir durumda söz konusu değil. Bunu biliyoruz. Ama sıkıntılarımızın birbir aşıldığını ya da aşılacağını görmek bizi mutlu ediyor.


Davut ÇALIŞKAN
UEYDER Başkan Yardımcısı


HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.