Gökten Yönetmelik Taslağı Düştü

Gökten Yönetmelik Taslağı Düştü

29 Nisan 2013 Pazartesi 18:41 de yeni yönetmelik taslağı olarak adlandırılan metin internet sayfasına düştü.

 Yöneticiler ve yönetici adayları yönetmelik kısırdöngüsünün girdabına kapılmışlar gidiyorlar. Gitmesinler de ne yapsınlar? 29 Nisan 2013 Pazartesi 18:41 de yeni yönetmelik taslağı olarak adlandırılan metin internet sayfasına düştü. Ardından diğer web siteleri yayımladılar. Yorumlar, değerlendirmeler, kırıla gitmeye başladı.

 
     MEB yöneticileri ne zaman akil olacaklar da gerçek hedefimiz olan eğitimin niteliğine yöneleceğiz? Bu konuda her ne kadar empati yapsak da, anlamak mümkün değil.  Önceki yönetmelik ile illerin yarıya yakın kısmı duyuruya çıkmış, birkaçı ise atama dahi yapmıştı.  Kendilerini sağlama almak isteyen MEM'ler ise son güne kadar beklemeyi tercih ettiler. Tam da 28 Şubat sürecine nispet yaparcasına şimdiki yönetmelik son gün olan 28 Şubat'ta yayımlandı. Ardından da kıyamet koptu. Yönetmelik, sendikaların eğitimcilerin ve kamuoyunun desteğini almadan hazırlanmıştır. Ben yaptım oldu diyen bir düşüncenin ürünüdür.  Sözlü sınav ve üç adayın teklif edilmesi maddesi eğitim yöneticilerinin de siyasetle içli dışlı olması anlamına gelmektedir ki, oldukça tehlikelidir. Bu gün bu iktidara yakın olmak zorunda kalacak olan eğitim yöneticileri veya adayları, yarın başka bir iktidara yakın olmak zorunda kalacaktır. Komisyonun teklif ettiği üç adayı sayın vali neye göre seçecektir? Bunların hangileri ile aynı çatı altında çalışmıştır? Kaçı ile oturup yemek yemiş veya çay içmiştir? Kısacası ne kadar tanımaktadır.  Böyle bir durumda da siyasetin, karar alma mekanizmalarına, ne kadar baskı yapmak isteyeceğini bilmemek saflık olur. Sonuçta iktidarın atamasını isteyeceği kendi adamıdır. Bütün bunlar değerlendirildikten sonra sendikaların genel merkezleri dava açtı. Dava devam etmektedir. Bakanlık da bu konuda rahatsız olmuş olacak ki yönetmelikte revize veya yeniden yazılacak diye haberler internet ortamında uçuşmaya başladı. Haber yapanlar o kadar emin yazdılar ki Müsteşar Yardımcımız illerden ve sendikalardan görüş istedi dediler.  Tam aksi açıklama ise Sayın Salih Çelik'ten geldi. "İller yönetici atamada neyi bekliyor." dedi, çıktı.
 
          Şimdi yine yangın alevlendi.  Taslaklar uçuşuyor. Her ne kadar bir yerlerden bilgi sızıntısı oluyorsa da devlette esas olan onaylanıp yayımlanması. Yönetmelik yayımlanmadan doğru olduğu kesin olmayan bilgi üzerinde tartışmak doğru bir şey değildir.  Sadece ortaya çıkacak olumsuzlukların bir yerlere duyurulması açısından önemlidir.  Umarım ileriki günlerde mahkemeye gitmeyecek, memnuniyet oranı yüksek bir yönetmelik yayımlanır.

A. Rasim Asker
TES Osmaniye Şube Bşk.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.