İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine Atamalar Yapılacak

İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine Atamalar Yapılacak

İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine Atamalar Yapılacak İlçe milli eğitim müdürlüklerine atamalar yapılacağı söylentileri, artık söylenti olmaktan çıktı. Bakanlığa illerden gelen tekliflerin tamamlandığı, yüzlerce (200-300) ilçe milli eğitim müdürünün atanacağı beklentisi en üst düzeye ulaştı. Sayı bile konuşuluyor. Ortalık cadı kazanı gibi kaynıyor. Herkes nefesini tutmuş bekliyor. İlçe müdürleri rotasyon öncesi böyle bir uygulamanın hareket alanlarını daraltacağını belirtseler de, asıl haksızlık şube müdürlerine yapılıyor. Görevde yükselmenin önü kesilecek. Bence İlçe müdürleri hiç sızlanmasınlar. Şimdiye kadar atanan tüm ilçe müdürleri bu yönetmelikle, yine bu şekilde atandılar. Hareket alanımız daralıyor, demek doğru değil. Bu şekilde yapılan atamaların yasallığını tartışmak ise abesle iştigal olur. Derseniz hukuki değil, anlarım. Etik değil, anlarım. Ama bal gibi de yasal. Ama şu tespit yerden göğe kadar doğrudur; böyle bir uygulamada asıl mağdur olacak şube müdürleridir. Onların daha çok sesinin çıkması lazım! Şube müdürlerine bir operasyon yapılıyor. Hem de uzun süredir bir haksız uygulama devam ediyor. Geçmişte kadrolu şube müdürlerinin görev yaptığı il ve ilçelere okul yöneticileri, yine kadrolu müdür olarak atandılar. Yani şube müdürü varken, okul müdürleri ilçe milli eğitim müdürü olarak atandı. Hatta yetmedi, görevlendirme yapıldı. Yine yetmedi, okul müdürlerini kadrolu il müdürü olarak atadılar. Herhangi bir okulun müdürü bir sabah, kadrolu il müdürü olarak uyandı. Şimdi de operasyon devam ediyor. Rotasyondan önce ilçe müdürlükleri dolacak. Rotasyondan sonra eğer görevde yükselme yönetmeliği de yayınlanırsa, yükselecek görev kalmayacak! Asıl sıkıntı bu! Yoksa ilçe müdürlerinin hareket alanı daralacakmış falan bunlar çok da doğru değil…

Dernek olarak bu atamalar gerçekleşirse ne yapılabilir? Haksızlığı yapanı, kurnazlık düşüneni, bu vatan evlatları arasında ayrım yapanı, Allah’ın adaletine havale etmekten başka bir şey yapılamaz. Atamaların mahkemelik olması mümkün değil. Ortada ucube bir yönetmelik var. Bu yönetmeliğe göre her türlü atamayı yapabilirsiniz. Bugün görev yapan, hizmet yılları uygun olan tüm okul müdürleri, ilçe milli eğitim müdürü olarak atanabilirler. Şube müdürleri hariç(!) çünkü onlar bu memleketin çocukları değil(!) Şube müdürleri okul müdürlüğüne dönmek isterler dönemezler. İlçe müdürlüğüne atanalım derler atanamazlar! İsteyenler yer değiştirsin bari! Yer değiştiremezler! Bir kaşık suda boğulmak isteniyorlar! Bir de laf hazır, dönün öğretmenliğe sizi zorla mı şube müdürü yaptılar söylemi de hafif meşrep kadınların ağzında ki sakız gibi cakkıdı cakkıdı çiğnenir.

****

Bu haftanın bir başka konusu da il müdür yardımcılıkları ile ilgili söylenenler. İl müdür yardımcılarının il şube müdürlüğüne atanacakları, gündemin önemli maddesi oldu. Daha öncede yazdım, İl eğitim uzmanlığı çok mantıklı gelmiyor. Bana, olmayan bir kadroya atama yapılacağını söylemek gerçekçi gelmiyor. İl müdür yardımcılarının il şube müdürlüğüne geçmesi daha mantıklı! Ama burada da kazanılmış haklar var. Bu nasıl çözülecek? Birde bu işin mahkeme boyutu var. Şube müdürlüğüne atama sınavla yapılmak zorunda. Sınavsız atanan bir kadroyu, sınavlı atanan kadroya nasıl çevireceksiniz. Hukuki alt yapısı nasıl dolacak, hep birlikte göreceğiz. Ama yine de il eğitim uzmanlığı değil de il şube müdürlüğü daha akla yatkın geliyor. Kaldı ki bu söylemin kaynağı da güvenilir! Öyle aşağıda konuşulup, yukarıda inanılan bir durumda değil.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.