Meb'in Yönetici İsrafı

Meb'in Yönetici İsrafı

Meb'in Yönetici İsrafı.

HEM, Mesleki Eğitim, Öğretmenevi ve ASO lar da mevcut yönetici kadroları ile ilgili yeniden yapılandırma çalışmaları başlatılmalıdır.
Sınav kazanan yönetici adayları ve rotasyona uğrayan okul yöneticilerinin tercihlerinin ilk sıralarında HEM, Mesleki Eğitim Merkezi ve Öğretmen evi ASO lar yer almaktadır. Bunun başlıca nedeni, bu kadroların mali haklarının diğer kurum yöneticileri ile eşit ya da fazla olmasından kaynaklanmaktadır. Ayrıca, bu kurumlarda sorumluluğun ve iş yükünün,  okul yöneticilerine göre daha az olması, bir başka önemli tercih nedenidir. Nüfusu az olan ilçelerde ki bu kurumlara, atanmak için yönetici adayları ilçeler arası tercihler yapılmaktadır. İş yükü nedeni ile pansiyonlu okulların bir kısmına yönetici bulunamazken, bu kurumların normları adeta ful çekmektedir.
Özellikle nüfusu az olan ilçelerde yüzlerce yönetici bu kadrolara atanarak atıl duruma düşmüştür. Bu kurumlarda normların güncelleme işlemlerinin zamanında yapılmamış olması başka sıkıntıları da meydana getiriyor. İlçe merkez nüfusu 7-8 bin olan bir MEM’de, iki kurum müdür yardımcısı görev yaparken, birkaç bin çırak kaydı bulunan MEM lerde de iki müdür yardımcısı görev yapmaktadır. Keza, HEM ve Öğretmenevi ASOlar da benzer durumdadır. Hayatboyu Öğrenme Genel Müdürlüğüne bağlı bu kurumların küçük yerleşim yerlerinde birleştirilmesi kaçınılmaz olmuştur. Bazı ilçelerde ise bu görevler ortaöğretim kurum müdür yardımcıları tarafından yürütülebilir. Nüfusu 5000 e kadar olan ve sürekli göç veren ilçelerde bu kurumlar kapatılmalıdır.
Öğretmenevleri yöneticilikleri için ise başka formüller bulunmalıdır. Eğitim öğretim ile ilgisi olmayan işleri, eğitimciler yapmaktadır. Bir memurun yapacağı işler, birkaç eğitimciye yaptırılarak, insan kaynağı israf edilmektedir.
Küçük ilçelerle ilgili bir araştırma yaptık. Ülkemizde bir okul kadar öğrencisi olan ilçeler var. 957 ilçenin 269 unun merkez nüfusu 1000-5000 arasında…. Hatta merkez nüfusu 1000 den az olan ilçeler var. Bu ilçelerin nerdeyse tamamında HEM müdürlükleri var. Yine, 179 ilçenin merkez nüfusu da 5000-10000 arasında… Bu ilçelerde de hem öğretmenevleri hem de bir kısmında MEM ler hizmet vermektedir. Bu kurumlarda yaklaşık olarak 2000 üzerinde yönetici görev yapmaktadır.
İşte merkez nüfusu az olan ilçelerin, illere göre dağılımı;

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.