Özür grubunda en çok bu İl'ler tercih edildi

Özür grubunda en çok bu İl'ler tercih edildi

Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB), Şubat 2013'te yaptığı özür grubu atamaları için 8 bin 286 öğretmen başvuru yaptı. Öğretmenler en fazla Ankara'ya gitmek istedi.

 Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın geçen ay grup toplantısında, ''yılda bir kez, yaz aylarında yapılan öğretmenler mazeret atamalarının bu yıl Şubat ayında yapılacağını'' açıklamasından sonra MEB tarafından yapılan öğretmenlerin iller arası eş durumu, sağlık durumu ve genel ve özel hayatı etkileyen nedenlere bağlı yer değişikliklerinde 8 bin 286 öğretmen tercihte bulundu.

Bu öğretmenlerden ataması yapılan 6 bin 768 öğretmenden 5 bin 463'ünün ataması tercihlerine yapılırken, bin 305 öğretmenin ataması da kura usulüyle gerçekleştirildi. Atamalarda bin 518 öğretmenin ise alanlarında boş okul olmadığı veya il içinde boş olan başka bir okulu tercih etmedikleri için atamaları yapılamadı.

Bakanlık yetkililerinden alınan bilgiye göre, doluluk oranları baz alınarak yapılan değerlendirmede, öğretmenlerin en fazla gitmek istediği il Ankara oldu. Başkente 537 öğretmen atanırken, 110 öğretmen bu ilden başka illere gitti.

En çok tercih edilen iller arasında Antalya, İstanbul, İzmir ve Bursa da yer aldı. Antalya'ya 301 öğretmen atanırken 44 öğretmen bu ilden ayrıldı. Bursa'ya 310 öğretmen atandı, buradan 76 öğretmen başka kente gitti. İstanbul'a giden öğretmen sayısı ise 870 oldu. İstanbul'dan diğer illere gitmek isteyen öğretmen sayısı ise 267 oldu.

İzmir'e 302 öğretmen atanırken, 70 öğretmen bu ilden ayrıldı. Kayseri'ye ise 200 öğretmen giderken, 31 öğretmen ilden ayrıldı.

-En çok öğretmen Ağrı'dan gitti-

Atamalarda, en fazla öğretmenin ayrıldığı il Ağrı oldu. Ağrı'ya 15 öğretmen gelirken 282 öğretmen ilden ayrıldı. Bitlis'e 20 öğretmen atanırken 148 öğretmen buradan başka yere atandı. Hakkari'ye ise sadece 2 öğretmen gitti. İlden ayrılan öğretmen sayısı ise 220 oldu.

Muş'a 17 öğretmen atanırken, 249 öğretmen başka illerde görevlendirildi. 79 öğretmenin göreve başladığı Şanlıurfa'dan 618 öğretmen ayrıldı. Van'a 31 öğretmen giderken 518 öğretmen ilden ayrıldı. Yozgat'ta ise 48 öğretmen gitti ilden bu ayrılan öğretmen sayısı ise 149 oldu.

-Geçen yıl 29 ile 38 bin öğretmen atandı-

Bakanlık verilerine göre, 2012'de yapılan atamalarda, Şubat ayında 15 bin 934 öğretmen, doğu ve güneydoğu illerinin tamamının bulunduğu illerle öğretmen sayıları az olan Aksaray, Artvin, Bayburt, Rize, Yozgat ve Sivas gibi illere atandı.

Eylül atamalarında ise 40 bin 167 öğretmenin 22 bin 8'i yine bu illere atandı. Atanan toplam 56 bin 234 öğretmenin 37 bin 947'si doğu ve güneydoğuda bulunan 23 il ile sayıları az olan Aksaray, Artvin, Bayburt, Rize, Yozgat ve Sivas'a atandı.

Bakanlık yetkilileri bu yer değişiklileri nedeniyle bu illerde oluşan öğretmen açığının, kadrolu ve ücretli öğretmenlerin ek ders karşılığında valilikler tarafından görevlendirmesi ile giderileceğini belirtti.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.