Rotasyon Ertelenmelidir

Rotasyon Ertelenmelidir

Rotasyon Ertelenmelidir

 Milli  Eğitim  Bakanlığında hummalı bir çalışma söz  konusu . Bakan DİNÇER’in göreve gelmesiyle neredeyse  yeni  yapılanmanın yapılmadığı bir alan ve sistem kalmadı gibi…

 
Milli  Eğitim  Bakanlığının 4+4+4 sistemini 2012 –  2013  yılında ertelemeye mahal vermeden uygulamaya  koyacak olması , MEB’de bir çok sıkıntıyı da beraberinde getirecektir.
 
Okulların İlkokul ve Ortaokula göre yapılandırılması, öğretmen ve idarecilerin bu okullara norm kadro ile yerleştirilmesi,  eğitim bölgelerinin belirlenmesi vs. vs bir çok sorun bu anlamda İlçe ve İl Müdürlüklerinin dönem sonunda önüne  gelecektir .
 
İşte bütün bu iş yükü içerisinde Milli  Eğitim Bakanlığının İl Müdür  Yardımcıları , İlçe Müdürleri ve  şube  müdürlerine il dışı rotasyon  konusunu  bir daha gözden geçirmesi ülke menfaati ve  eğitim  açısından çok yerinde olacaktır.
 
Örnek verecek olursak  Ankara  ili Yenimahalle İlçe Milli  Eğitim  Müdürlüğünde görev yapan  şube  müdürlerinin tamamı ve İlçe müdürünün rotasyonla il dışına gittiğini düşünelim. 4+4+4 sisteminin uygulanmasının hemen öncesinde Yenimahalle İlçe Milli  Eğitim  Müdürlüğünün bütün idarecilerinin il dışına gitmesi ve bu ilçeyi hiç tanımayan 5  şube  müdürü ve 1 ilçe müdürünün taşra teşkilatlarından geldiğini düşünelim.
 
Yaklaşık 700 bin nüfusu bulunan Yenimahalle ilçesinin 115.000 öğrencisi ve 7230 öğretmeni bulunmaktadır. Yenimahalle ilçesi 40 farklı siyasi görüşü içerisinde barındıran, bir tarafta Ümitköy , Çayyolu gibi  solun uçları , bir tarafta Şentepe gibi sağın en uç kutuplarının bulunduğu bu bölgeyi idare etmek her babayiğidin harcı değildir.  Öğretmen profili, idareci profili ve veli profilini de göz önüne aldığımız  zaman , ümit köy , çay yolu gibi semtlerde milletvekili, Bakan, bürokrat , iş adamı velilerin yanında , Şentepe gibi semtlerde hala  kız çocuklarını  okula göndermek istemeyen veli profillerine sıkça rastlayabilirsiniz. İşte bütün bu uç noktalar ve kozmopolittik bir yapı içerisinde 5 yılda 5 tane olay olmadan bir ilçeyi yönetmek kolay  bir iş değildir.
 
Haziran  ve  Temmuz  aylarında yapılması düşünülen  bir rotasyon  uygulamasında  Yenimahalle örneğinde olduğu gibi onlarca hatta yüzlerce ilçenin bütün yöneticileri değişecektir. Muhtemelen bu rotasyon bölgeler arası olacağı için il dışından gelen idareciler, bölgeyi bile tanımadan 4+4+4 sistemini kucağında bulacaktır.
 
Rotasyon  uygulamasını  sonuna kadar  destekleyen  birisi olarak, Rotasyon  uygulamasında sadece değişim adına  başarılı  ilçe müdürleri ve  şube  müdürlerinin il dışına sürgün gibi gönderilmesi hoş bir yaklaşım değildir.  Sonuçta  bu  insanlar  çalışma şartlarına göre evlerini, çocuklarının  okullarını ve daha bir çok sosyal ve  ekonomik  durumlarını ayarlamışlardır. İşte bütün bunlar içerisinde  başarılı  olan ilçe müdürleri ve  şube  müdürlerini il dışına göndermek bir nevi bu kişileri emekliliğe zorlamak anlamına gelmektedir. Okul müdürlerine rotasyon uygulamasının  getirilmesi ile işletme körlüğünün sona ereceğini iddia edenler ve rotasyon konusunda  diretenlere sormak gerekir. Hangi okulun işletme körlüğü gitti. Binlerce müdür yardımcısının  yerini rotasyon ile değiştirdiğimizde hangi yarımıza merhem bulduk. Sadece insanları  evlerinden yurtlarından ettik .
 
Sonuç  olarak Milli  Eğitim  Bakanlığının İlçe Müdürleri ve  Şube  müdürlerine yönelik  yaz  aylarında yapmayı düşündüğü rotasyon uygulamasını ivedilikle ertelemesi ve bunu da bir basın açıklaması ile kamuoyuna duyurması gerekmektedir. Kaldı ki rotasyon söylentilerinin ayyuka çıktığı bir ortamda rotasyon endişesi taşıyan binlerce yöneticinin bu haleti ruhiye içerisinde görev yapması eğitim öğretim çalışmalarına da etki etmekte ve bunun zararını çocuklarımız çekmektedir. 4+4+4 sisteminin uygulamaya geçeceği bir dönemde, candaş medya ve bu sisteme karşı çıkan zihniyetin sistemin başarısızlığını dört gözle beklediği bir ortamda yapılacak bir rotasyon uygulaması ile İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinin hafızalarını silmek adeta intihar olur.
 
Sayın DİNÇER ve Müsteşar Bey’in rotasyon konusunu bir kez daha gözden geçirmesi ve kamuoyunu rahatlatacak bir açıklamayı acil olarak yapması gerekmektedir.
 

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.