Sınıf Öğretmeni Müdür Ve Müdür Yardımcılarını  Bekleyen Tehlike

Sınıf Öğretmeni Müdür Ve Müdür Yardımcılarını Bekleyen Tehlike

Sınıf Öğretmeni Müdür Ve Müdür Yardımcılarını Bekleyen Tehlike “Yeni Eğitim Sisteminden en çok sınıf öğretmenleri etkilendi. Norm fazlası durumuna düşen sınıf öğretmenlerinin, bu seferde yöneticilik görevleri ellerinden alınacak!”


Sınıf öğretmenlerinin okullarda norm fazlası olmasının yanında okul yöneticiliklerinde de adeta norm fazlası durumuna düştüler. Bakanlığın, Bitlis il milli eğitim müdürlüğüne gönderdiği görüş yazısında ortaokullara sınıf öğretmenlerinin yönetici olarak atanamayacağı açıkça belirtiliyor. Peki fiili durum biliniyor mu? İlköğretim kurumlarında görev yapan yöneticilerin %50 si sınıf öğretmeni! Yasaları fiili duruma göre revize etmek, daha az mağduriyet demektir.

Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Yönetici Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin aşağıdaki 7. Maddesinin ç) bendi değiştirilmelidir.

ç) (Değişik : 09.08.2011/28020 RG) Atanmak istenilen eğitim kurumuna Talim ve Terbiye Kurulu Kararlarına göre alanı itibariyle öğretmen olarak atanabilecek bir alan öğretmeni olmak,

İlköğretim okulları adı ile okul kalmadığına göre tüm yöneticilerin, yöneticilik görevinin düşmüş olması gerekiyor. Çünkü ortada ilköğretim okulu adı ile okul yok! Bu arada yeniden atamaların nasıl yapılacağının usulünün belirlenmesi lazım.  Sınıf öğretmeni branşında bir okul müdürünün görev yaptığı A okulunun ortaokula dönüştüğünü düşünelim. Sınıf öğretmeni ortaokula atanamayacaksa okul müdürünün fiili durumu ne olacak? Ayrıca mecburi hizmet süresini tamamladığında ilkokullar dışında tercih yapamayacak olan okul yöneticileri mağdur olacaktır.

Bunun tek çözümü branşı sınıf öğretmeni olan yöneticilerin tüm ilköğretim kurumlarında yöneticilik yapmasının yolunun açılmasıdır. Dün yayınlanan yönetmelik değişikliğinde bu problemin çözüldüğünü düşünmüştüm. Doğrusu yanıldım. Bakanlığın gündemi ile alanda çalışanların gündeminin farklı olduğu bir kez daha ortaya çıktı.

Bakanlığımız, yeni eğitim sisteminin uygulanmasından doğan problemleri çözmeye çalışırken yeni problemler üretmek, her tarafta mutsuz, yarın ne olacağını bilmeyen çalışanlar kitlesi oluşturmak, sisteme fayda sağlamayacaktır.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

3 Yorum