Sıra şube müdürü adaylarına da gelecek!

Sıra şube müdürü adaylarına da gelecek!

“Mülakat bahane torpil şahane… Okul müdürü sözlü sınavlarından sonra şube müdürlüğü mülakatına da sıra gelecek…”

  Okul yöneticisi atamalarından sonra  şubemüdürü  atamaları yapılacak. Tabi önce yönetmelik yayınlanacak!  Okul müdürlüğü için illerde yapılan sözlü  sınavlar ile ilgili neler yaşandığını hepimiz  internet  sitelerindenöğreniyoruz Yazılı   sınav  il  birincileri , sözlü  sınavlarda  ne hikmetse sonuncu oluyor!  Yazılı   sınav  sonuncuları  ise  ne hikmetse sözlü  sınav   birincisi  oluyor!Nerdeyse sözlü  sınav komisyonu ile sözlü sınavlara girenler aynı kişiler! Hem İnsan Kaynaklarından sorumlu  şube müdür vekili, hem de o birimin yaptığı sözlü  sınav ile  okulmüdürü olarak atanmaya çalışıyor. Akıllara ziyan  işler yapılıyor… Herkesin gözünün içine bakarak yapılıyor! Haklar gasp edilirken, bu  durum normalmiş gibi de  hareket ediliyor.

Şimdi bu filimin üst versiyonunu,  şube  müdürü sözlü  sınavlarını  da göreceğiz! 1800’e yakın   şube  müdürlüğü  kadrosu  boş ve 9000 kişi  yazılı   sınavdan  sonra sözlü  sınava  çağrılacak! Yani 9000 yönetici adayı sözlü  sınav  tezgâhından geçecek… Olacak   değil ama benim adamım ya çok düşük puan alırsa diye bir hesap yapılmış! 7200 yönetici adayının muhtemelen hakkı yenecek! 1800 kişide bu  sınavlar  sonunda abad olacak! Herkesi böyle bir yanlışı şimdiden görmeye davet ediyorum. Yapılan bir adaletsiz atama en az 10 kişiyi küstürecek… Sonra bunu siyaset adına yaptım diyeceksiniz… Koskoca  Bakanlık  kendi çalışacağı adamı atayamayacak mı(!) diye de savunacaksınız. Peki diğerleri kimler, onlar köle mi? İkinci  sınıf   vatandaş mı? Başka memleketin, başka dinin mensupları mı? Allah’tan korkmak nasıl olur bilmem!

Mülakat gömleği bu memleketimin insanlarına 5 beden büyük! Bunu hepimiz biliyoruz. Yapılan her mülakat  sınavında  maalesef kul hakkı  yeniyor . Gelin yapmayın, bu kadar da olmaz dedirtmeyin! Bakın o beğenmediğiniz geçmişte, sadece  yazılı   sınavı  ile  şube  müdürü atamaları yapıldı . Hani çok eleştirdiğiniz DSP koalisyon dönemi var ya! Sağcısı solcusu demeden  sınav   kazanan  herkes  şube  müdürü olarak atandı. Şimdi bu memleketin  yarısı  aynı görüşe sahip… Yani yüzde ellisi iktidardan yana..O  zaman  mesele ne?

Mülakat ile yönetici atamak bu memlekette LİYAKAT’ı kaldırmak demektir. Hani kanunlar var ya…657 sayılı Kanun…  İşte  O kanuna esastan bakılacak olur  ise  mülakat eşitliğe ve şeffaflığa aykırı düzenlemedir. Mülakat benim memleketimde torpilden başka anlama gelmez. Adaletsizlikten başka da  sonucu  olamaz. Yasayı bir tarafa bırakalım, vicdan yasasında, din yasasında var mı böyle bir şey? Çatır çatır, göstere göstere kul hakkı yemek  var mı? Bu  işin  öbür tarafı da var…  Hesabını  orada nasıl vereceksiniz bilemiyorum. Kimine milli  eğitim  bakanın adını, kimine …… soranlar…. Oradaki  hesabı  nasıl vereceksiniz bilemiyorum!

Kadrolu   şube  müdürleri açısından  ilk  atamanın başka da adaletsiz bir tarafı da var. Tüm kadroları  doldurup ondan sonra 1200 kadar  kadroya  kendi aranızda yer değiştirin demek başka bir adaletsizliktir. Köşeye sıkıştırmaktır. Bu kadar mağduriyet ve vebalden bunu yapanlar kurtulamazlar. Bunun  hesabını  çatır çatır, göstere göstere ahirette vereceklerdir. Hiç şüpheleri olmasın. Kul hakkı ile karşıma gelmeyin diyen Yaradan’ın karşısında bu hesap sonuna kadar sorulacaktır. Hiç kimsede hakkını helal etmiyor… Bu yazı anlayanlar için kaleme alınmıştır…

Hüseyin AKAY

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.