Yandaşa Dayalı Yönetici Atama !

Yandaşa Dayalı Yönetici Atama !

Yandaşa Dayalı Yönetici Atama !

 BASINA ve KAMUOYUNA

 
YANDAŞA DAYALI YÖNETİCİ ATAMA !
 
İlimizde müdür ve müdür yardımcılığı kadroları münhal bulunan okul ve kurumlara sınava dayalı yönetici ataması yapılacağı 16 Mayıs tarihinde açıklanmış ve bu atamanın 28.02.2013 tarihli ve 28573 Sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Yöneticileri Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği ile yapılacağı Kocaeli MEM sitesinde duyurulmuştur.
Eğitim İş olarak Kocaeli MEM sitesinde yayınlanan yönetmeliğin, objektif kriterlere dayanmayan atama sistemiyle yapılamayacağı, torpil, kadrolaşma ve iltimasa yol açacağı endişesini taşımaktayız. Nitekim yeni Milli Eğitim Bakanı, Şubat ayında çıkarılan yönetmelikteki yanlışlıkların farkına varıp, çalışmaları yeni bir yönetmelik üzerinde yoğunlaştırmıştır. Bu çalışma sonuç aşamasına gelinmişken bakan da dahil olmak üzere tüm eğitim sendikalarının karşı çıktığı ve yargıya taşıdığı bu yönetmelikle Kocaeli Valiliğinin atama yapmak istemesi düşündürücüdür.
Duyurularda yer alan yönetmelikte sınav puanları yakın olan adaylar için belirleyici kriter olarak sözlü puanı esas alınıyor ve mülakatı gerçekleştiren komisyon kimi isterse onu valiye sunacak düzeyde yetkiye sahip oluyor.
Müdür olmadan önce, belirli bir süre  müdür yardımcısı olma gibi bir uygulama tecrübeyi artırıyor ve liyakat sağlıyorken, yönetmelikte yönetim kademelerinin kaldırılmasının da başka mağduriyetlere yol açacağı açıkça görülmektedir.  Mülakata dayalı sistemin büyük mağduriyetlere yol açacağı, zaten yargıya taşınmasından da belli olmaktadır. MEB'in yeni yönetmelik tamamlanma aşamasındayken Kocaeli Valiliğinin, diğer valilikler gibi yeni yönetmeliği beklemek yerine, neden yangından mal kaçırır gibi ucube bir yönetmelikle müdür ve müdür yardımcılığı atamalarını gerçekleştirmek istediği anlaşılmamaktadır.
Hali hazırda bekleyen birçok sorun varken, 8 yılını dolduran idarecilerin rotasyonuna ilişkin uygulamada da sorunlar yaşanacağı açıktır. İl içi özür grubu mağduriyetinden dolayı birçok öğretmeni yeni görev yerlerine başlatamayan iki ilden biri olan ilimizde, Valiliğin bu atamayı alelacele yapmak istemesinde, münhal kadrolar üzerinden kıyasıya bir pazarlık yapıldığı yönündeki kuşkular artmaktadır. 28.02.2013 tarihinden önceki yönetmelik tüm eğitim sendikalarının da onayladığı bir yönetmelik olmasına rağmen yeni yönetmelik çıkacak diye müdür ve müdür yardımcılığı atamalarını bekleten tek il olan Kocaeli Valiliğinin o tarihte gösterdiği hassasiyeti bu yönetmelikte göstermemesi de kuşkuları arttırmıştır.
Eğitim İş olarak mülakata dayalı hiçbir atama türünün kabul edilemez olduğunu ve gelecekte ortaya çıkacak mağduriyetleri engellemek için bu ucube yönetmelikle yapılacak olan yönetici atama duyurusunun ivedilikle geri çekilmesi hususunda TC Kocaeli Valiliğini uyarıyoruz.
 
Eğitim-İş Kocaeli Şubesi Adına
                          Bilal ŞENER

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.