Yönetici atama yönetmeliği hiçe sayılıyor!

Yönetici atama yönetmeliği hiçe sayılıyor!

“Bu yaz tüm yönetici rotasyonu sözlü emir ile durduruldu. Yine yönetici atama duyurularına sözlü talimatlar nedeni ile çıkılamıyor. Hukuk devletinin dili yazıdır. Yazılı talimatın gereğini yapmayan yöneticiler zor durumda kalacaktır. Sözlü talimatlar yargı karşısında delil sayılmayacaktır.”

 Yönetici atamalarında ki kaos devam ediyor. Sayın Bakan’ın yaptığı son açıklama il milli eğitim müdürlüklerinin işini daha da zorlaştırdı. Ahmet GÜNDOĞDU ile yaptığı görüşmede” Şubat ayı içinde yönetici atama yönetmeliğini çıkarma gayretinde olacaklarını” belirtti. Buna rağmen 4 il sınava dayalı yönetici atama duyurusuna çıktı. (Bolu, Aksaray, Karaman, Samsun)Diğer illerden bir kısmı ise duyuruya çıkmalarına rağmen “TEL EMRİ” üzerine, duyurularını geri çektiler. 

Oysa bu hususta yönetmeliğin emri açık! Sınava dayalı yönetici atamaları için duyurular, Ocak-Şubat Ayında yapılır hükmü yer almaktadır. Mart ayının 1 i itibarı ile sınav kazanan öğretmenlerden biri Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunsa, il milli eğitim müdürlükleri nasıl bir cevap verecekler. Atamadan sorumlu şube müdürleri görevi ihmalden yargılanacaklardır. Telefon emri ya da böyle konuşuldu gibi savunmaların hiçbir hukuki yanı olmayacaktır. 

Bakanlık sözlü talimat vermeye alışkanlık haline getirdi. Telefon ile öğretmenleri memurluğa geçirmişti. Öğretmenler aranıp akşama kadar memurluğa geçecekseniz, cevap verin gibi bir talimat ile öğretmenleri bir çırpıda memurluğa geçmişti. Şimdi de memurluğa geçen öğretmenler, eski kadrolarına dönmeye çalışıyorlar. Yine Sayın DİNÇER’in sözlü talimatı ile Ağustos ayında yapılması gereken yönetici rotasyonu yapılmadı. Bu sene rotasyon yapılmayacak dedi ve yapılmadı. Yönetmelik sözlü talimat ile bir kez daha delindi. Rotasyon istiyorum yapmadılar, diye bir yönetici dava açsa ne olacak? İdare nasıl yazılı savunma yapacak? Sayın Bakanın açıklamasından sonra İKGM yönetmeliğe iki satırlık ekleme yapabilirdi. 

Benzer bir gelişmede taşra eğitim yöneticileri yer değiştirmelerinde yaşanıyor. 14 Eylül 2011 tarihinde yayınlanan KHK ile taşra yöneticilerine rotasyon getirildi. Yönetmeliği hala yayınlanmadı. Geçen yıl Sayın Genel Müdür yapılacağını deklarede etti. Ancak Sayın DİNÇER 4+4+4 nedeni ile bu uygulamanın yapılmayacağını açıkladı ve hala yönetmeliği bile yayınlanmadı.

Devlet geleneğinin en önemli ilkesi “söz uçar yazı kalır”prensibidir. Bırakın hukuk devletini kanun devletinde bile yazılı talimatlara aykırı sözlü talimat ile iş yapılmaz. Dün telefon ile talimat yağdıranların talimatları yargı karşısında delil olmayacaktır. Kaldı ki  telefon ile talimat verenler bugün o görevde bulunmayabilirler. Taşra yöneticileri ise yarın hesap vermek zorunda kaldıklarında arkalarında kimseyi bulmayacaklardır. İşte o gün gelmeden, sözlü değil yazı talimatların gereğini yapmaları gerekir, aksi takdirde yarın biz ne yaptık diyebilirler.

Cengiz ŞAHİN
Mebpersoneli.com.tr

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.