Yönetici atama yönetmeliği yakında çıkıyor!

Yönetici atama yönetmeliği yakında çıkıyor!

Eğitim Birsen Yöneticileri ile yeni Müsteşar Yusuf TEKİN arasında yapılan görüşmeden sonra Eğitim Birsen'in yaptığı açıklama... Eğitimcilerin birçok sorunu yeni Müsteşara iletildi. Rotasyon yönetmeliğinden, alan değiştiren öğretmenlerin sorunlarına kadar bir çok konu görüşüldü...

 Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan Vekili Ahmet Özer, Genel Başkan yardımcıları Murat Bilgin, Ali Yalçın, Teyfik Yağcı ve Ramazan Çakırcı, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarlığına atanan Doç. Dr. Yusuf Tekin’e hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.


Yönetici atama ve yer değiştirme yönetmeliğinin acilen değiştirilmesi gerektiğini belirten Özer, Eylül 2011’de Milli Eğitim Bakanlığı merkez teşkilatında yapılan değişiklikte, alt düzenlemelerin bir yıl içinde yapılacağına dair hükme yer verildiğine işaret ederek, “Gerekli alt düzenlemeler hâlâ yapılmış değil. Bu yüzden Genel liselerin Anadolu liselerine dönüştürülmesi, 4+4+4 eğitim sistemi sonrası okulların ilkokul-ortaokul şeklinde ayrıştırılması, yönetici ve öğretmen normlarının yeniden oluşturulması gibi iş ve işlemler gecikmeli başladı. Yürürlükteki mevzuatın desteklemediği noktalarda tedirginlikler söz konusu. Şu an öğretmen atama ve yer değiştirme işlemleri eski yönetmelikle yapılacak. KHK, özür gurubu tayinlerini yılda bir kez olacak şekilde sınırladı. Bu problem oldu. Yönetmelik ve KHK uyumu olmadığı halde yönetmelik kriter alınmak zorunda kalındı. Yönetmelik ise bir bütün olarak uygulanmadı. Öğrenim özrü gibi  taleplere yer verilmediği için davalar sürmektedir. Bu hususlarda bir bütünlük oluşturmak gerekiyor.” dedi.
 
Özer, görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavının uzun zamandır yapılmadığını ifade ederek, unvan değişikliği sınav sürecinin tekrar başlatılmasını, ayrıca yardımcı hizmetler sınıfında olup genel idare hizmetleri sınıfına geçmek veya memur kadrosunda olup şef kadrolarına geçmek isteyenler için görevde yükselme sınavı yapılmasını istedi.
 
Ziyaretten duyduğunu memnuniyeti dile getiren Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Doç. Dr. Yusuf Tekin ise, yönetici atama yönetmeliğinin aciliyetinin farkında olduğunu, ilk önce bu konuda bilgi aldığını belirterek, yönetmeliğin en kısa sürede çıkması için gayret edeceğini kaydetti.
 
Eğitim çalışanlarının memnuniyetinin, eğitim-öğretim faaliyetlerindeki verimi doğrudan etkilediğini düşündüğünü söyleyen Tekin, yetkili sendika olarak Eğitim-Bir-Sen’in, eğitim çalışanlarının sorunlarının çözülmesi, moral ve motivasyonlarının yükseltilmesi noktasında getireceği önerileri göz önünde bulunduracağını ifade etti.
 
Ziyarette Tekin’e, Eğitim-Bir-Sen yayınlarından oluşan bir set takdim eden Ahmet Özer, acilen yapılması gereken konulara ilişkin önerilerin yer aldığı bir rapor da sundu.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.