Yönetici atama YÖNETMELİĞİN BU MADDELERİ DEĞİŞMEMELİDİR!

Yönetici atama YÖNETMELİĞİN BU MADDELERİ DEĞİŞMEMELİDİR!

28 Şubat yönetmeliği günlerdir eleştiriliyor ve değiştirilmesi isteniyor ama bazı maddelerin de korunması gerektiği gözden kaçırılmamalıdır.

 Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Yöneticileri Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliği yayınlandığından bugüne eleştirilerin dozu artıyor. Yönetmeliğin birçok açıdan hatalı ve eksik olduğu konusunda görüş birliği var. Bu yönetmeliğin bu şekilde uygulanamayacağı ve revize edilmesi gerektiği EBS dahil tüm sendikalarca dile getirildi. 

Bakanlığın üst yönetimi de bu uyarılara daha fazla kayıtsız kalamazdı. Dolayısıyla Bakan Yardımcısı Orhan Erdem sendikacılara yönetmeliği revize edebileceklerini açıkladı.
28 Şubat yönetmeliği olumsuz yönleriyle eleştirildi. Bu yönetmeliğin olumlu yönleri hiç mi yoktu? Biz bu yönetmeliğin olumlu yönlerini ön plana çıkaracağız.

1-Kurucu müdürlük keyfilikten çıkarılmıştır. Eskiden öğretmen de olsa idare istediği kişiye kurucu müdürlük verip onun idareciliğe arkadan dolaşarak ulaşmasını sağlıyordu. Bu yönetmeliğe göre ise durum şudur:

“Kurucu müdür ve müdür yetkili öğretmenliğe görevlendirme

MADDE 13 – (1) Eğitim ve öğretime yeni açılacak eğitim kurumlarına, eğitim kurumunu eğitim ve öğretime hazır hale getirmek üzere, Sözlü Sınav ve Değerlendirme Komisyonunca belirlenen ve vali tarafından yönetici olarak atanmayan adaylar öncelikli olmak üzere il millî eğitim müdürünün teklifi ve valinin onayıyla, sınav sonuçlarına göre müdür ataması yapılıncaya kadar kurucu müdür görevlendirilebilir.”

2-Müdür yetkili öğretmenlik idarecilikten sayılmamıştır. Mahkemenin yanlış kararıyla asil müdürlükten sayılan müdür yetkililik yine sınavsız müdür olmanın bir yolu olarak adaletsizliğe yol açıyordu.

3-Müdür başyardımcılığı görevi kadro olmaktan çıkarılmıştır. Bu doğru bir karardır, müdür başyardımcılığı gereksiz bir görevdir. Ancak bu husus eksik bırakılmıştır. Ya tamamen kaldırılmalıydı ya da müdür başyardımcıları okul müdürü tarafından tespit edilmeliydi.

“(5) Müdür yardımcıları arasından, il milli eğitim müdürünün teklifi ve valinin onayı ile eğitim kurumu norm sayısı kadar müdür başyardımcısı görevlendirilir.”

4-Eski yönetmelikte müdür yardımcıları için 8 yıl olan zorunlu yer değiştirme süresi müdür için 5 yıldı. Bunun da değiştirilmesi isabet olmuştur. Tüm idareciler 8 yılda rotasyona tabi tutulacaklardır.

“MADDE 14 – (1) Müdür, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcısı olarak görev yaptıkları eğitim kurumunda sekiz yıllık çalışma süresini tamamlayan yöneticilerin görev yerleri, hizmet puanlarının %70’i ile Ek I Yönetici Değerlendirme Formuna göre hesaplanan puanın %30’u alınarak belirlenen yer değiştirme puanı üstünlüğüne göre, tercihleri alınarak il içinde 5 inci maddenin birinci fıkrasının (b) bendinde belirtilen şartı taşımak kaydıyla değiştirilir. Tercihte bulunmayan yöneticilerin yer değişiklikleri, 5 inci maddenin birinci fıkrasının (b) bendinde belirtilen şartı taşımak kaydıyla, boş eğitim kurumlarına kurayla gerçekleştirilir.”

5-Eski durumda normu düşen yöneticiler öğretmenliğe dönmek zorunda kalıyorlardı. 28 Şubat yönetmeliği bunun önüne geçti ve yöneticilerin açık bulunan yerlere öncelikle atanmasının önünü açtı.

“MADDE 18 – (1) Norm kadrosu kaldırılan yöneticiler ya da norm kadro fazlası haline gelen yöneticiler, valiliklerce talepleri ve hizmet gerekleri birlikte değerlendirilerek uygun görülecek eğitim kurumu yöneticiliklerine öncelikle atanırlar.”

Fatih KUL
personelmeb.netHABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.