Yönetici Atama Yönetmeliğindeki Tek doğru

Yönetici Atama Yönetmeliğindeki Tek doğru

Milli Eğitim Bakanlığı yaptığı son icraat ile yine şimşekleri üzerlerine çekmeyi başardı.Eski yönetmeliği göre sınava dayalı yönetici atamalarının yapılacağı zaman aralığında olmadık Ali Cengiz oyunları ile bakanlık atamaların önüne geçti ve 28 şubat tarihinde tabiri yerindeyse ölüm vuruşu yaparak yeni yönetici atama(ma) yönetmeliğini yayınladı.

 Bakanlık bu   Yönetici Atamaları  Yönetmeliği ile on binlerce  yönetici adayını mağdur ve mahkemelik etmiş durumdadır.  Yangından mal kaçırır gibi  28 şubat tarihinde yayınlanan ve ardından tekrar revize edilmek üzere bekletilen  Yönetici Atama(ma) ve Yer Değiştirme  Yönetmeliği'nin akıbetinin  ne olduğu  konusunda kimsecikler bişey bilmiyor.

        Bu telaş içerisinde yönetmeliğin yayınlandığı tarihe kızdığımız için içeriğine aslında pek itibar etmediğimizi fark ettim.Aslında yönetmelikte köklü ve olumlu değişiklikler olduğunu gözden kaçırmamak gerek ;

 

a)   En olumlu değişiklik müdür yetkililik yapan  kişilerin sınavsız  yönetici olarak atanmaması.Nasıl ki mülakat olayının yanlış olduğunu vurguluyorsak eski yönetmelikte müdür yetkili kişilerin sınavsız  yönetici olarak atanmasına  izin verilmesi de bir o kadar yanlıştı.

b)       İkinci olumlu değişiklik ise İsteğe bağlı yönetici atama başvurularında, bir şekilde yöneticilikten ayrılmış olanların yeniden  başvuru yapamaması.Eski yönetmelik buna da müsaade ediyordu.

 

 Yukarıda saydığım iki madde yönetmeliğin olumlu yönlerini bize kanıtlıyor.Tabi ki her güzelin bir kusuru olur buradaki kusurda ‘mülakat' (sözlü sınav) . Eğitimciler bakanlığın mülakat sevdası yüzünden sadece bu maddeden ötürü  yönetmeliği yerden yere vurdular haklı olarak.

       Hakkaniyet ölçüsünde  baktığımızda bu iki değişikliğin olumlu izlenimlerini göreceğiz. Özellikle ikinci maddeden ötürü beni eleştirenlere ben cevabımı peşinen söyleyeyim , yöneticilik görevi bize 2. görev olarak veriliyor bizim asıl işimiz öğretmenlik.

        Eski  yönetmelikteki bu yanlışlıkları görüp değiştiren Milli Eğitim Bakanlığının mevcut yönetmelikte ufak değişiklikler yaparak veya ayrı bir kılavuz yayınlayarak biran önce okullara yönetici atamadaki  kaos ortamına son vermesini ümit ediyorum.

 

 

                                                                                                                   Adem  DEMİR

                                                                                                                     Eğitimci Yazar

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.