YÖNETİCİ ATAMADA MÜDÜR YARDIMCILIĞINDA EK-1 OLMAMALIDIR...

YÖNETİCİ ATAMADA MÜDÜR YARDIMCILIĞINDA EK-1 OLMAMALIDIR...

YÖNETİCİ ATAMADA NABİ AVCIYA SESLENİYORUZ...

 Defalarca yazılar yazıldı, sözler söylenildi ve en önemli Nabi Hoca' ya bütün öğretmenler güvendi. Bakan olduğu gün bütün okullarda şu sözler söyleniyordu; Bu sefer olacak, Bizden birisi, En önemlisi Bakan Bey yerine öğretmenler o kadar güvenmişti ki Nabi Hoca diyorlardı. Sendikalı veya sendikasız abartmıyorum herkes kendisine güveniyordu.Sorunları bildiğine ve bunları çözeceğine inanıyordu. Kaybolmuş itibarlarını geriz kazanacaklarına inanıyorlardı...

   Belli bir zaman beklenildi, Nabi Hoca' dan ses çıkmıyordu ve artık öğretmenler yavaş yavaş tekrar konuşmaya başladılar. Yine de çok güvendiklerinden Nabi Hoca' ya söz söyleyemiyor ama artık neden bekliyor diyorlardı. Sonrasında bekliyorsa vardır bir bildiği denilmeye başlandı. O kadar büyük bir güven vardı ki...

   Aradan biraz daha zaman geçti, görevlendirmeler arttı, haksız yere görevlendirmeler başlandı, öğretmenler hakkı olduğu halde tehdit edilerek görevlendirmelere karşı ben istemiyorum, benim yerime başkası gelsin demek zorunda kaldı.( Yetkililer sitemiz ile irtibata geçildiği takdirde bu bilgi verilecektir)

   Biraz daha zaman geçti ve herkesi artık yeter dedirtecek bir adım atıldı ve MEB Yönetici Atama Yönetmeliği yayınlandı. Öyle bir yönetmelik ki, bu yönetmelikle bir tek yönetici ataması yapılamaz. Eskisini öyle bir arattı ki, bütün öğretmenler artık Nabi Hoca yerine Bakan Bey demeye başladı...

   Buradan soruyoruz Sayın Bakan Beye, öğretmenler size ne yaptı? Evindeki sorunu bırakıp, aldığı ücreti düşünmeden ülkenin geleceği için, elinden geleni yapmadı mı? Veliden dayak yedi, görevine yine de devam etmedi mi? 

   Mi, mi, mi... Uzatsak ne olacak, merak etmeye başladık, bakanlık bu kadar yazılanı okumuyor mu? Anadolu Lisesi bir sorun, yönetici atama bir sorun, şube müdürü,okul müdürü, müdür yardımcısı görevlendirmeleri ilçelerde tehditle, ilçe başkananın veya köyde en fazla oya sahip kişinin istediği ile yapılmaya başlandı.Sayın Bakan hala neyi bekliyorsunuz? Bunları yazıyorsak, elimizde kanıtlarmız olduğu için yazıyoruz ve yakın zamanda tehditler ile yapılan görevlendirmeler ve haksız yere soruşturma açan Milli Eğitim Müdürlüklerini burada yayınlayacağız.

   Artık bir an önce yönetici atama yönetmeliği öğretmenlerin beklediği gibi çıkarılmalıdır. Artık MEB' in bir kaç kişinin oyuncağı olmaktan çıkarılması gerekmektedir. Defalarca yönetmelik için sıralanan bazı önerilerilerimiz:

1)Kesinlikle atama yetkisi keyfi olarak Valiliklere devredilmemelidir.Valilerin 3 kişi arasından atama yetkisi kaldırılmalıdır. 

 
2)Sözlü sınavda başarılı olan 6 kişi içerisinden atama yapmak,bir çok okulun yöneticiliğinin boş kalmasına neden olacaktır.Bu madde ile hem yönetici adaylarının tercih sıralamasını dikkate almamış olacak,hemde ilk 3'e giren adayların aynı kişiler olmasına neden olacaksınız.

3) Kesinlikle ve kesinlikle müdür yardımcılığı için EK-1 kullanılmamalıdır. EK-1 ile sınavdan 70 alan bir kişi, nerdeyse sınav puanının yarısı kadar puan eklenerek, sınavdan daha başarılı olan adayları geçecektir. Kaldı ki hak eden her öğretmene, takdir,teşekkür,başarı belgesi veriliyor mu?Müdür yardımcılarını sadece sınav puanı ile atama yapmak en makul olanıdır.Müdürlük içinse EK-1 de ısrar edilecekse en fazla %5-10 değerinde yüzdesi alınmalıdır. Ama kesinlikle müdür yardımcılığı sadece sınav sonucuna göre yapılmalıdır.

4)Kurum tipleri,kurum türlerine yer verilmelidir. Öğrenci sayıları düşürelerek, yönetici normu artırılmalıdır.

5) Mecburu hallerde,görevlendirmeler kesinlikle kurum içinden yapılmalı ve bunun için bir yönetmelik çıkarılmalı.Ayrıca yönetici görevlendirme bir il içinde 10 dan fazla ise derhal yönetici ataması yapılmalıdır.

6) Ayrıca kesinlikle yönetici atama tarihi belirtilmeli( Bu taslata sadece yeniden atama tarihi verilmiş ancak ilk atama tarihi verilmemiştir.Yine sınavı kazanan binlerce aday dururken, isteğe bağlı olarak puan kullanmadan atama yapılması büyük yanlıştır.Ayrıca mevcut sınavı kazanan adayların hakkı kesinlike korunarak, kazanan adaylar tükenene kadar yeni sınav açılmamalıdır.

   Yazımızın devamı gelecektir.


HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.